Dlatego – chcąc chronić środowisko i ekosystemy – starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów, a jeśli powstaną – segregować je do odpowiednich pojemników/worków. Związek Międzygminny „Czysty Region” nie ustaje w edukowaniu lokalnej społeczności. Dlatego w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej stworzył – składającą się z trzech modułów – gablotę, która ma zobrazować, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów, z którą nieodłącznie wiąże się tzw. kultura segregacji, czyli odpowiednie postępowanie z odpadami przed ich wrzuceniem do właściwego pojemnika. W tym przypadku mowa o plastikowych butelkach, które dopiero po opróżnieniu z resztek i zgnieceniu powinny znaleźć się w żółtym koszu czy worku na śmieci. Oprócz wizualizacji różnicy pomiędzy objętością butelek zgniecionych i niezgniecionych, zainteresowani mogą dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z recyklingiem plastiku oraz o korzyściach dla otaczającego nas środowiska, które osiągamy dzięki właściwemu postępowaniu z odpadami.
Dlatego zachęcamy – segregujmy odpady, pamiętając, że do śmieciarki zmieści się więcej odpadów, jeśli będą one zgniecione. Wówczas pojazd wykona nawet do trzech razy mniej kursów, co korzystnie wpływa na koszty, jakie ponosimy za gospodarowanie odpadami, oraz na jakość powietrza, którym oddychamy.
Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Napisz komentarz
Komentarze