Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 05:48
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

SEGREGUJĘ – BIORÓŻNORODNOŚĆ RATUJĘ!

W Polsce wytwarzanych jest rocznie 13,1 mln ton odpadów komunalnych. A zatem średnio na każdego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 340 kg odpadów (wg danych GUS-u). Taka ilość nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale też mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady.
SEGREGUJĘ  – BIORÓŻNORODNOŚĆ RATUJĘ!

Dlatego – chcąc chronić środowisko i ekosystemy – starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów, a jeśli powstaną – segregować je do odpowiednich pojemników/worków. Związek Międzygminny „Czysty Region” nie ustaje w edukowaniu lokalnej społeczności. Dlatego w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej stworzył – składającą się z trzech modułów – gablotę, która ma zobrazować, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów, z którą nieodłącznie wiąże się tzw. kultura segregacji, czyli odpowiednie postępowanie z odpadami przed ich wrzuceniem do właściwego pojemnika. W tym przypadku mowa o plastikowych butelkach, które dopiero po opróżnieniu z resztek i zgnieceniu powinny znaleźć się w żółtym koszu czy worku na śmieci. Oprócz wizualizacji różnicy pomiędzy objętością butelek zgniecionych i niezgniecionych, zainteresowani mogą dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z recyklingiem plastiku oraz o korzyściach dla otaczającego nas środowiska, które osiągamy dzięki właściwemu postępowaniu z odpadami.

Dlatego zachęcamy – segregujmy odpady, pamiętając, że do śmieciarki zmieści się więcej odpadów, jeśli będą one zgniecione. Wówczas pojazd wykona nawet do trzech razy mniej kursów, co korzystnie wpływa na koszty, jakie ponosimy za gospodarowanie odpadami, oraz na jakość powietrza, którym oddychamy.

Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: marudaTreść komentarza: Prośba tyko o przeprawę do Krapkowic z Żywocic bo męczarnia do Krapkowic przez Kłodnicę choćby do lekarza jest mocno frustrująca.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 13:08Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: OnnTreść komentarza: Dziękuję za każdą, nawet najdrobniejszą pomoc.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:29Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: ssqfsfsfTreść komentarza: Czy to ma logistyczny sens? Rozumiem spontaniczną chęć niesienia pomocy, ale realne koszty i zaangażowanie kilku osób. Może to można zrobić efektywniej? To nie zarzut, ale pytanie.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:24Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: HipokrytTreść komentarza: Godzine temu napisałem komentarz i gdzieś jest?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:00Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: HipokrytTreść komentarza: Ciekawostka, w sieci marketów stał kosz na dary do braci ukraincow, teraz stoi kosz na dary dla powodzian, co ciekawe dla braci ukraincow kosz był lepiej i bogaciej wypełniony niż dla rodaków dotkniętych klęską powodzi.DlaczegoData dodania komentarza: 18.09.2024, 22:09Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: Opola***aTreść komentarza: Rozumiem, że datki zebrane na poszczególnych mszach doży***owych zostaną w całości przekazane na pomoc powodzianom..Data dodania komentarza: 18.09.2024, 14:31Źródło komentarza: Najbliższe imprezy zostają okrojone oraz odwołane
Reklama