Batalia o nowe oraz wyższe ekrany wzdłuż autostrady trwała praktycznie od momentu oddania jej do użytku. Są miejsca, gdzie domy stoją od trasy około 100 metrów. Mieszkańcy nie mogą w nocy spać, nawet w dzień hałas jest uciążliwy. Tam gdzie ekrany zamontowano, też niewiele dają, bo są zbyt niskie. Przypomnijmy, na przełomie 2021 i 2022 roku trwała głośna akcja zbierania podpisów przez mieszkańców pod hasłem „Autostrada - uciążliwy sąsiad”. Prowadziła ją Agata Lika z Gogolina z ugrupowania Polska 2050. Petycja dotyczyła wtedy takich miejscowości jak Zakrzów, Gogolin, Krapkowice, Malnia, Odrowąż, Dąbrówka Górna i Rogów Opolski. Podpisy złożyło bardzo wiele osób.
Pod wpływem nacisków społecznych problemem zainteresował się również Urząd Marszałkowski. Zlecone zostało wykonanie analizy akustycznej właśnie dla tego odcinka, czyli od węzła Opole Południe (Dąbrówka Górna) do węzła Krapkowice. Wykonał ją Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. I co się okazało? Badania w znacznej mierze potwierdziły skargi mieszkańców. Z dokumentu wynika, że przejeżdża tędy ponad 37 tys. aut na dobę, a normy hałasu w wielu miejscach są przekroczone. Przekroczenia poziomu dźwięku sięgają 6,2 dB. Wskazano odcinki, gdzie konieczne jest uzupełnienie bądź podwyższenie ekranów. Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu wyznaczył na to Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad termin 4 lat. W sumie ma zostać dobudowane ok. 2,2 km konstrukcji.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 30 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze