Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
sobota, 23 listopada 2024 17:41
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Dłużnicy ziemi

Earth Overshoot Day to dzień, w którym ludzkość zużyła to, co natura powinna zapewnić nam do końca roku. Zła wiadomość: w 2022 roku Dzień Przekroczenia Zasobów Ziemi przypada wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej. Do 28 lipca zużyliśmy już wszystko, co Ziemia dla nas przewidziała.
Dłużnicy ziemi

Autor: Global Footprint Network

Dzień Przekroczenia Zasobów Ziemi to przypomnienie, że nadmierne wykorzystywanie przez człowieka zasobów naturalnych naszej planety ma swoje konsekwencje: masowy spadek bioróżnorodności, nadmiar gazów cieplarnianych w atmosferze czy wzrost konkurencji o żywność i energię. To tylko kilka skutków. Według obliczeń Global Footprint Network tegoroczny Earth Overshoot Day przypada na 28 lipca. Już od tego momentu my, ludzie, zużywamy więcej zasobów naturalnych niż można odtworzyć do końca roku. Oprócz terminu międzynarodowego, dla wielu krajów ustala się indywidualne daty. Według międzynarodowej platformy www.overshootday.org w Polsce wszystkie naturalne zasoby wykorzystano już 2 maja! Im szybciej Earth Overshoot Day przypada w kalendarzu, tym bardziej będziemy żyć ponad stan ze szkodą dla klimatu, bioróżnorodności, a tym samym dla przyszłych pokoleń. To jedno z najpilniejszych wyzwań naszych czasów. Im szybciej przedsiębiorstwa, miasta i kraje przygotują się na przewidywalną przyszłość, tym lepiej uda im się z tym zmierzyć. 

Globalny ślad CO₂ stanowi około 60% całkowitego śladu ekologicznego ludzkości. Emisja dwutlenku węgla to znacznie więcej niż spaliny i emisje lotnicze. Duży wpływ na ślad ma również spalanie paliw kopalnych oraz wylesianie wielu obszarów leśnych na świecie. Osłabia to zdolność przyrody do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery w takim samym stopniu jak intensywne rolnictwo i przełowienie oceanów. Zmiana emisji CO₂ ma zatem daleko idące konsekwencje. Dzięki konkretnej zmianie emisji dwutlenku węgla w życiu codziennym możliwa jest także poprawa śladu ekologicznego. Jest to być może jedno z największych wyzwań naszych czasów.

Zauważalne zmiany
Na półkuli północnej bardzo wcześnie w 2022 roku zrobiło się bardzo letnio. Przykładowo Indie doświadczyły najgorętszego marca od czasu, gdy 122 lata temu rozpoczęto rejestry pogodowe. W maju zarówno Francję, jak i Hiszpanię nawiedziły fale upałów, które pobiły niemal wszystkie znane rekordy - sezonowe temperatury były nawet o 15 stopni wyższe od średniej.

W skali globalnej szczególnie mocno dotknięci są ludzie mieszkający w miastach, czyli ponad 70 procent światowej populacji. Miasta, które zwykle zawierają więcej materiałów z surowców mineralnych i wytworzonych przez człowieka, takich jak beton, metal i szkło, magazynują również więcej ciepła. Chłodne lasy i łąki są tam często zbyt rzadkie. Ponadto pojazdy przyczyniają się do dalszego ogrzewania naszych miast.

Perspektywy dla miast
Ale nie musi tak pozostać! Miasta mogą również stać się bardziej odporne w obliczu zmian klimatycznych poprzez zastosowanie rozwiązań, które chronią zasoby Ziemi i poprawiają dobrobyt wszystkich mieszkańców miast.  Moglibyśmy przesunąć Earth Overshoot Day o 29 dni, gdybyśmy lepiej wykorzystali istniejące technologie w budynkach, procesach przemysłowych i dystrybucji energii elektrycznej oraz zmniejszyli zależność od energochłonnego transportu. Gdybyśmy połowę budynków na świecie pokryli roślinami, moglibyśmy przesunąć tę haniebną dla ludzkości datę o 1,6 dnia. A jeśli ograniczylibyśmy podróże samochodem na całym świecie o 50 procent, zastępując je np. w jednej trzeciej transportem publicznym, a w pozostałej części jazdą na rowerze lub spacerem, bylibyśmy w stanie przesunąć datę o 13 dni.

Gra nie jest warta świeczki
Idąc do lasu, oczywiście nadal są tam drzewa. A gdy odkręci się kran, woda nadal będzie lecieć. Jednak od Earth Overshoot Day każda kropla kosztuje Ziemię więcej, niż może sobie na to pozwolić. Earth Overshoot Day to statystyczna gra w arytmetykę z gorzkim wynikiem, za pomocą której The Global Footprint Network chce pokazać, jak wielka jest nasza nadmierna eksploatacja przyrody. W tym celu biokondycję naszej planety - zdolność przyrody do wytwarzania lub odtwarzania wszelkiego rodzaju surowców - kompensuje się ze śladem ekologicznym ludzkości.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 23 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama