Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 07:59
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Ta ziemia nie pachnie jak dom

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz następujące po nim kościelne Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zwane potocznie Dniem Zadusznym, skłaniają katolików do zadumy nad śmiercią i życiem wiecznym. Jakie znaczenie z punktu widzenia Kościoła mają te dni dla wierzących?
Ta ziemia nie pachnie jak dom

Przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych wbrew pozorom nie powinien mieć w sobie nic z posępnego i dla wielu przytłaczającego czasu mierzenia się ze śmiercią, żałobą i stratą ukochanej osoby. W Kościele rzymskokatolickim jest to dzień radosny. Świadczy o tym chociażby biały kolor szat liturgicznych używany tego dnia podczas mszy świętej. W tę uroczystość Kościół wspomina wszystkich świętych, a w sposób szczególny tych, którzy w kalendarzu liturgicznym nie mają wyznaczonego dnia swojego wspomnienia. Takich świętych zapewne jest więcej od tych, których wspominamy jak np.: świętego Franciszka z Asyżu (wspominanego 4 października), świętego Mateusza (wspominanego 21 września), świętych Apostołów Piotra i Pawła (wspominanych 29 czerwca), czy bliskiego tak wielu świętego Jana Pawła II (którego z kolei wspominamy 22 października). Oprócz wspomnianych osób wyniesionych na ołtarze i całej rzeszy innych znanych świętych, jest jeszcze grono osób, o których świętości nie zdajemy sobie sprawy. To tzw. „cisi święci”, którzy swoim życiem zasłużyli na życie wieczne w niebie. To, że papież nie wynosi na ołtarze konkretnych zmarłych osób, które być może umarły nawet w opinii świętości, nie oznacza, że są jej pozbawieni. Co więcej wspólnota Kościoła nikogo takiej godności nie może pozbawić. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 29 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama