Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 08:01
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Dziedzictwo Oppersdorfów w Brożcu

Spichlerz w Brożcu, wybudowany około połowy XIX wieku, stanowi wyjątkowy klejnot architektoniczny na ziemiach Oppersdorfów w regionie opolskim. Położony na terenie dawnego folwarku, będącego własnością zamożnej śląskiej rodziny szlacheckiej, pełnił kluczową rolę w działalności rolniczej majątku.
Dziedzictwo Oppersdorfów w Brożcu

Źródło: wirtualnyspichlerz.walce.pl

Historia Oppersdorffów i Brożca sięga jednak wiele dalej - do roku 1602. Wtedy to Georg II von Oppersdorff kupił wieś Brożec od klasztoru w Czarnowąsach wraz z należnymi dziesięcinami. Od tego czasu brożeccy chłopi pracowali na rzecz Oppersdorffów. Pod rządami rodu, w XIX wieku, wybudowano spichlerz przeznaczony do przechowywania materiałów sypkich, głównie ziaren zbóż. Do czasów dzisiejszych zachowały się również inne budynki folwarku, takie jak obora, stodoły i rządcówka, jednak to właśnie spichlerz zachował się najlepiej.

Działająca na terenie folwarku gorzelnia, istniejąca już w 1865 roku, była powiązana funkcjonalnie i technologicznie z przylegającym do niej od północy spichlerzem. Ten kompleks budynków produkcji rolno-spożywczej usytuowany był w południowej pierzei czworobocznego podwórza gospodarczego.

Zachowane elementy historycznego spichlerza, wraz z przylegającym budynkiem stajni, stanowią przykład tradycyjnej architektury wiejskiej. Wolnostojący spichlerz, zbudowany z cegły i kamienia wapiennego, wyróżnia się dwukondygnacyjną strukturą. Wnętrze spichlerza, z jego jednokomorową koncepcją, podzielone jest przez dwa rzędy drewnianych kolumn. Sklepienia piwnic, wsparte na murowanych kolumnach, oraz drewniane stropy na wyższych kondygnacjach, są niezaprzeczalnymi świadkami minionych czasów.

Zachowana i starannie pielęgnowana elewacja frontowa prezentuje się z symetrią pięciu osi, z małymi prostokątnymi oknami w osiach oraz głównym wejściem w osi środkowej. Dekoracyjne nadproża drzwi i okien z czerwonej cegły nadają całemu budynkowi unikalny urok, podkreślając zarówno funkcjonalność, jak i estetykę tego historycznego obiektu.
Wartości architektoniczne spichlerza, wraz z jego unikalnym charakterem, doprowadziły do wpisania go do rejestru zabytków województwa opolskiego. Dzięki starannej konserwacji i renowacji, spichlerz nadal pełni ważną rolę jako centrum dziedzictwa kulturowego i turystyki w Brożcu, przyciągając odwiedzających z całego regionu, którzy pragną zanurzyć się w historii i tradycji tego malowniczego miejsca.

Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki w Brożcu pełni szereg funkcji. Do celów jego działalności należy między innymi popularyzacja wiedzy o historii i kulturze Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnej historii obszaru gminy Walce. Organizuje zarówno stałe, jak i czasowe wystawy, wydarzenia kulturalne oraz podejmuje działania wspierające rozwój turystyki. W spichlerzu znajduje się wystawa z narzędziami rzemieślniczymi i rolniczymi. Wśród zachowanych eksponatów można znaleźć obraz przedstawiający „Chrystusa na Górze Oliwnej”, kompletne wyposażenie sypialni – łóżko, stoliki nocne, szafy, maszyna do szycia marki Vesta, hebel, obrusy, odzież oraz świąteczne stroje damskie i męskie. Te cenne artefakty są nie tylko znaczącymi zabytkami, ale także wartościowym źródłem wiedzy o życiu i tradycjach przeszłości.

Spichlerz w Brożcu, ze swoją bogatą historią i pięknem architektonicznym, pozostaje ważnym punktem na mapie dziedzictwa kulturowego powiatu krapkowickiego, świadcząc o dawnych czasach i bogatej tradycji Śląska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: RehehekTreść komentarza: Czy to prima aprilisowy żartData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:09Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama