Pielgrzymowanie do dolnośląskich sanktuariów maryjnych było znaną praktyką w naszym rejonie. Wiązało się to m.in. z tym, że Opolszczyzna była do wojny pod jurysdykcją niemiecką, dlatego jej mieszkańcy nie odwiedzali polskich bazylik. Po dziś dzień żywe są przekazy osób, które pamiętają jeszcze przedwojenne wyprawy do niemieckiej Warthy i Albendorfu, czyli Barda Śląskiego i Wambierzyc.
Pankowa Pąć, czyli pielgrzymka do wyżej wspomnianych miejscowości przez wiernych z Malni i okolic Krapkowic, według przekazu historycznego miała narodzić się na przełomie XIX i XX wieku, a później reaktywować po wojnie w 1947 roku. Od tamtej pory uczestniczą w niej tłumy wiernych, którzy do sanktuariów zanoszą swoje prośby i modlitwy.
W tym roku w wydarzeniu udział wzięło blisko 80 uczestników. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w bardzkiej bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie wierni odwiedzili zespół kaplic poświęconych życiu i męce Jezusa Chrystusa, znajdujących się przy drodze prowadzącej z Barda na górę Różańcową.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze