Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 19:02
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Pankowa Pąć to wielopokoleniowa tradycja

Od soboty 2 lipca do wtorku 5 lipca wierni z powiatu krapkowickiego i Opolszczyzny uczestniczyli w Pankowej Pąci, czyli tradycyjnej pielgrzymce do Barda i Wambierzyc. To wielopokoleniowy zwyczaj, którego początki sięgać mogą nawet XIX wieku.
Pankowa Pąć to wielopokoleniowa tradycja

Autor: Fb Pankowa Pąć

Pielgrzymowanie do dolnośląskich sanktuariów maryjnych było znaną praktyką w naszym rejonie. Wiązało się to m.in. z tym, że Opolszczyzna była do wojny pod jurysdykcją niemiecką, dlatego jej mieszkańcy nie odwiedzali polskich bazylik. Po dziś dzień żywe są przekazy osób, które pamiętają jeszcze przedwojenne wyprawy do niemieckiej Warthy i Albendorfu, czyli Barda Śląskiego i Wambierzyc.

Pankowa Pąć, czyli pielgrzymka do wyżej wspomnianych miejscowości przez wiernych z Malni i okolic Krapkowic, według przekazu historycznego miała narodzić się na przełomie XIX i XX wieku, a później reaktywować po wojnie w 1947 roku. Od tamtej pory uczestniczą w niej tłumy wiernych, którzy do sanktuariów zanoszą swoje prośby i modlitwy.

W tym roku w wydarzeniu udział wzięło blisko 80 uczestników. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w bardzkiej bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie wierni odwiedzili zespół kaplic poświęconych życiu i męce Jezusa Chrystusa, znajdujących się przy drodze prowadzącej z Barda na górę Różańcową.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!
Reklama