Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 09:16
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://dlarodziny.opolskie.pl/2024/07/12/opolska-karta-rodziny-i-seniora-jest-z-wami-10-lat/
Reklama http://www.budopap.pl/

Sposób na suszę

Woda to potężny żywioł, o czym przekonał się powiat krapkowicki na własnej skórze podczas wylewów Odry i powodzi. Panująca susza paradoksalnie przyczynia się do katastrof tego typu - wyschnięta na wiór ziemia nie wchłania wody tak, jak powinna, a opady zamiast sączyć się w glebę, spływają w błyskawicznym tempie. Jest na to sposób: mikroretencja.
Sposób na suszę

Źródło: f5.pl

„Kochamy beton” – tak mogliby powiedzieć niejedni polscy samorządowcy. Tak zwana betonoza rozpowszechnia się też po powiecie krapkowickim. By najszybciej wyprowadzić ze swojego terenu wodę opadową, betonowane są coraz większe obszary i uszczelniane są powierzchnie, zastępując tereny zielone kostką brukową i płytami. Przyspiesza to drastycznie wchłanianie wody przez glebę. Średnioroczna temperatura w Polsce stale rośnie, woda szybciej wyparowuje z gleby, zimy są bezśnieżne, a latem ilość opadów spada. Kiedy deszcz w końcu nadchodzi, przybiera gwałtowną postać i szybko spływa do rzek.

Możemy jednak temu przeciwdziałać, wprowadzając mikroretencję. To element gospodarki wodnej, który pozwala ograniczyć skutki suszy, zwiększyć różnorodność biologiczną oraz chronić jakość wody. Czym dokładnie ona jest? Najprościej mówiąc, polega na zbieraniu deszczówki – w specjalnych zbiornikach albo ogrodach deszczowych. W przyrodzie tę funkcję pełnią oczka wodne.  

Szczególnie ogrodników i działkowiczów, ale także miejskich zarządców obszarów zielonych powinien temat zainteresować. Bez zbierania deszczówki i rozpowszechnienia systemu mikroretencji, w starciu człowiek kontra przyroda stoimy na straconej pozycji. Zbieranie wody deszczowej i gospodarowanie nią w obrębie gospodarstwa domowego zmniejsza zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi. W ten sposób zakłady użyteczności publicznej mogą oszczędzać uzdatnioną wodę. Odprowadzając mniej zużytej wody z nieruchomości, zmniejszamy tym samym zanieczyszczenie wód powierzchniowych chemią, pestycydami, osadami, metalami i nawozami. Deszczówka jest niezastąpionym źródłem wody dla roślin, ponieważ nie zawiera substancji chemicznych, takich jak fluor czy chlor. Wykorzystywanie deszczówki zmniejsza ilość wody, którą gmina musi uzdatniać, a następnie pompować do gospodarstw domowych. Korzystanie z deszczówki pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie, skracając listę rachunków do opłacenia. Ale nie tylko! Są również korzyści globalne. Wdrożenie gromadzenia deszczówki na większym obszarze może wpłynąć na zmniejszenie długoterminowych potrzeb miasta w dostarczanie wody, a zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na utrzymanie i rozwój istniejącej już infrastruktury wodnej. Warto pamiętać, że koszt związany z dostarczaniem uzdatnionej wody do domów i osiedli z każdym rokiem jest coraz wyższy.

Dzięki różnym programom i dofinansowaniom poszczególne rozwiązania są coraz bardziej dostępne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 28 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pawel 22.07.2022 10:37
proponuje wykonac studnie co 50 jaka pokazuje Pan na youtubie youtu.be/FyR8KXicA4Q u mnie ratuje to ogorki... mimo braku deszczu jakos zyjemy

pawel 22.07.2022 10:36
proponuje wykonac studnie co 50 jaka pokazuje Pan na youtubie youtu.be/FyR8KXicA4Q u mnie ratuje to ogorki... mimo braku deszczu jakos zyjemy

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: marudaTreść komentarza: Prośba tyko o przeprawę do Krapkowic z Żywocic bo męczarnia do Krapkowic przez Kłodnicę choćby do lekarza jest mocno frustrująca.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 13:08Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: OnnTreść komentarza: Dziękuję za każdą, nawet najdrobniejszą pomoc.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:29Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: ssqfsfsfTreść komentarza: Czy to ma logistyczny sens? Rozumiem spontaniczną chęć niesienia pomocy, ale realne koszty i zaangażowanie kilku osób. Może to można zrobić efektywniej? To nie zarzut, ale pytanie.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:24Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: HipokrytTreść komentarza: Godzine temu napisałem komentarz i gdzieś jest?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 23:00Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: HipokrytTreść komentarza: Ciekawostka, w sieci marketów stał kosz na dary do braci ukraincow, teraz stoi kosz na dary dla powodzian, co ciekawe dla braci ukraincow kosz był lepiej i bogaciej wypełniony niż dla rodaków dotkniętych klęską powodzi.DlaczegoData dodania komentarza: 18.09.2024, 22:09Źródło komentarza: Pierwszy duży transport darów dotarł do KrapkowicAutor komentarza: Opola***aTreść komentarza: Rozumiem, że datki zebrane na poszczególnych mszach doży***owych zostaną w całości przekazane na pomoc powodzianom..Data dodania komentarza: 18.09.2024, 14:31Źródło komentarza: Najbliższe imprezy zostają okrojone oraz odwołane
Reklama