Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 21:21
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Kołatki w dłoń

Jedną z tradycji towarzyszących obchodom Triduum Paschalnego jest kołatanie drewnianą kołatką, która w tym czasie zastępuje bicie kościelnych dzwonów. Zwyczaj ten znany jest w różnych zakątkach Polski i wciąż praktykowany jest na Śląsku Opolskim.
Kołatki w dłoń

Po odśpiewaniu hymnu „Chwała na wysokości Bogu” w Wielki Czwartek we wszystkich kościołach milkną dzwony. Jest to zwyczaj wielowiekowy, który ma głęboki wymiar symboliczny. Od momentu zakończenia mszy świętej tego dnia Najświętszy Sakrament przenosi się do specjalnie przygotowanego miejsca, tzw. ciemnicy. Z ołtarzy zdejmuje się obrusy, krzyże i lichtarze. Obnażone ołtarze oznaczają, że nie będzie sprawowana na nim msza święta (aż do Wigilii Paschalnej).

Wraz z obnażeniem ołtarzy Kościół wchodzi w swoistego rodzaju „misterium ciszy”. Trzeba mieć na uwadze, że czas świętego Triduum Paschalnego to przede wszystkim liturgiczne wspomnienie śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, a także złożenia jego ciała do grobu. W związku z tym wspólnota Kościoła pogrążona jest w żałobie, czego wyrazem są milczące dzwony.

To święte milczenie zastąpione jest stukotem tzw. klekotek, czyli niewielkiego instrumentu składającego się z deseczki osadzonej na rączce oraz zamocowanego na zawiasie młotka, który uderzając w deseczkę, wydaje klekoczący dźwięk. Kołatki towarzyszą przede wszystkim obchodom liturgii Wielkiego Czwartku, podczas której ministranci używają ich zamiast dzwonków i gongów, a także w procesji do ciemnicy. Analogicznie sytuacja wygląda w Wielki Piątek, gdy odprowadza się procesyjnie Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama