Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 19:07
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Korona Dożynkowa - Symbol Tradycji i Społecznej Integracji w Brożcu

Korona dożynkowa, znana również jako wieniec dożynkowy, stanowi jeden z najważniejszych symboli obchodów dożynek, czyli święta plonów i zakończenia żniw. To wyjątkowe święto ma swoje korzenie w polskim folklorze, a jego głównym celem jest uczczenie końca prac żniwnych i wyrażenie wdzięczności za urodzaj. Wieniec ten, będący centralnym elementem obchodów, nie tylko dekoruje uroczystości, ale także łączy pokolenia i wspiera lokalne społeczności.
Korona Dożynkowa  - Symbol Tradycji i Społecznej Integracji w Brożcu

Źródło: Bernadeta Suchińska

W Brożcu, małej wsi o bogatej tradycji, od ponad miesiąca trwa intensywna praca nad tworzeniem corocznego wieńca dożynkowego. To wyjątkowe dzieło, które ma szansę na nowo zachwycić podczas nadchodzących dożynek w Dobieszowicach, jest efektem wspólnej pracy mieszkańców oraz seniorów z okolicznych wsi. Przy przygotowywaniu wieńca angażuje się wiele kobiet z Brożca, ale także członkowie Klubu Seniora z Grocholubia, zrzeszającego seniorów z różnych miejscowości, w tym z Grocholubia, Brożca, Dobieszowic i Straduni. Wykonanie wieńca wymaga nie tylko umiejętności manualnych, ale także ogromnej cierpliwości i zaangażowania. Wszystko zaczyna się od wyprawy na okoliczne pola i zebraniu potrzebnych zbóż. Następnie oczyszcza się je starannie i rozpoczyna długotrwałe przygotowania. Proces ten wprowadza element współpracy i jedności w społeczności wiejskiej. Wieniec nie jest wyłącznie dekoracją, ale jest przede wszystkim nośnikiem wartości kulturowych i wyjątkowym symbolem.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 6 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!
Reklama