Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 13:09
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Osad pościekowy – ważny surowiec czy kłopotliwa sprawa?

Czym są osady pościekowe? Czy można je wykorzystywać? Dlaczego ważne jest, aby używać toalet zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem i nie traktować ich jak kosza na śmieci? Zastanówmy się, jak wykorzystywać odpady, których z pozoru wykorzystać się nie da.
Osad pościekowy – ważny surowiec czy kłopotliwa sprawa?

Źródło: www.mikrobiotech.pl, pwr.edu.pl, www.agropolska.pl, sozosfera.pl

Zasada 3R w oczyszczaniu ścieków
Co istotne, gdy otrzymywany osad pościekowy jest wysokiej jakości, bez zbędnych substancji i zanieczyszczeń może stać się potencjalnym półproduktem nadającym się do ponownego wykorzystania. Zgodnie z promowaną w ostatnich latach gospodarką cyrkularną (o obiegu zamkniętym) i w myśl zasady 3R (ograniczenie ilości odpadów -  reduce, ponowne wykorzystanie - reuse oraz recykling – recycle) racjonalne zarządzanie produktami ubocznymi oczyszczalni jest bardzo odpowiedzialnym i cenionym pomysłem.

Woda szara
Polska jest krajem ubogim w zasoby wodne i w dobie kryzysu klimatycznego niezbędne jest szukanie sposobów ochrony i odzyskiwania wód. Ważne jest znajdowanie rozwiązań zarówno lokalnych jak i globalnych w celu oszczędzania i odzyskiwania wody. Mówiąc o oczyszczaniu ścieków i odzyskiwaniu wody, trudno jest nie wspomnieć o odzyskiwaniu wody jeszcze na samym początku cyklu, czyli w naszych domostwach. Najprostszą metodą wykorzystywania ponownie użytej wody jest tzw szara woda, czyli woda pochodząca z codziennych czynności, takich jak kąpiel czy pranie ubrań. Woda szara zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej barwie w odcieniach szarości, które wynikają ze zmieszanych ze sobą tłuszczów pochodzących z ciała, detergentów np. płynów do prania czy kosmetyków, bakterii oraz brudu znajdującego się w tekstyliach oraz na powierzchni ciała człowieka. Aby móc odzyskiwać wodę szarą ze swojego gospodarstwa domowego należy zaopatrzyć się w system filtrów oraz zbiorniki magazynujące wodę. Dzięki temu woda jest tylko minimalnie zanieczyszczona. Wodę szarą możemy wykorzystywać do spłukiwania toalety, podlewania ogródka, sprzątania, mycia ulic, chodników czy samochodów, a także do użycia przy pracy urządzeń oraz czyszczenia przemysłowego. Dzięki temu dajemy zanieczyszczonej wodzie drugie życie zamiast niepotrzebnie ją marnować.

Co jeszcze możemy odzyskiwać ze ścieków?
Zanim wylejemy wodę zastanówmy się jaką drogę musi przebyć woda z naszego domu, aż do oczyszczalni ścieków. W ten sposób uświadomimy sobie jak trudne i kosztowne są zabiegi mające na celu ratowanie tego cennego zasobu. Przecież po wylaniu brudnej wody do ścieków jej historia się nie kończy, a problem nagle nie znika. Dla biotechnologów zajmujących się oczyszczaniem wód  tak naprawdę cały proces dopiero się zaczyna i dopiero teraz następuje przywrócenie zanieczyszczonej wodzie zdatności do ponownego użycia oraz bezpieczeństwa ekologicznego. Wbrew pozorom oczyszczanie ścieków jest bardzo trudnym i wieloetapowym procesem. Oczyszczanie obejmuje m.in. metody mechaniczne, które polegają na mechanicznym wyłapywaniu większych zanieczyszczeń na kratach, sitach, piaskownikach, tłuszczownikach oraz osadnikach. Zebrane w ten sposób odpady poddaje się kompostowaniu lub po rozdrobnieniu zawraca się do obiegu. Metody chemiczne stosowane w oczyszczalniach mają za zadanie oczyszczanie ścieków, głównie przemysłowych zawierających różne substancje chemiczne, w tym toksyczne związki organiczne czy metale ciężkie. Metody biologiczne mają naśladować naturalne procesy występujące w zbiornikach wodnych, gdzie mikroorganizmy wykorzystując jako pokarm substancje rozpuszczone w wodzie wydalają proste związki nieorganiczne, które są mniej szkodliwe dla środowiska przyrodniczego. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 21 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama