Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
niedziela, 24 listopada 2024 12:20
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część druga.

Kwiecień 2024 roku to wyjątkowy czas dla lokalnych środowisk i dla zwykłych mieszkańców. W kwietniu 2024 roku wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin i rad miejskich. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia naszego codziennego życia i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Obecny czas jest również istotny ze względu na możliwość wsparcia lokalnej przyrody poprzez sprawdzenie programów, planów i obietnic poszczególnych kandydatów dotyczących działań na rzecz ochrony przyrody i walki ze zmianami klimatycznymi oraz ich skutkami.
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część druga.

Lokalne działania
Chociaż często wydaje nam się, że najważniejsze jest działanie globalne i systemowe, to jednak bardzo często liczą się drobne zmiany, które wykonane w wielu miejscach dają globalny skutek. Samorządowcy mogą wspierać lokalną przyrodę na wiele sposobów. Zaczynając od podstawowych kwestii, działaniem oddolnym samorządów w celu ochrony przyrody jest regulacja zarządzania odpadami, ściekami oraz edukacją i propagowanie ekologicznych postaw u mieszkańców na przykład dotyczących oszczędzania wody. Do obowiązków samorządów należy również odpowiednio sporządzony program ochrony środowiska, planowanie zagospodarowania przestrzennego, powoływanie nowych form ochrony przyrody, takich jak pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, zespoły przyrodniczo – krajobrazowe czy użytki ekologiczne. Oprócz powoływania niektórych form ochrony przyrody, gmina ma prawo do opiniowania projektów rozporządzeń o utworzeniu nowych form ochrony przyrody, takich jak park narodowy, rezerwat oraz park krajobrazowy na terenie gminy. Do lokalnych działań należy również budowanie zbiorników małej retencji oraz gospodarowanie wodą opadową. Ważne jest również działanie gminy dotyczące rewitalizacji oraz ochrony ekosystemów wodnych, wśród których wyróżnić można na przykład naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, bagna, torfowiska, tereny podmokłe oraz starorzecza. Najważniejszą zasadą, a tym samym kluczem do sukcesu jest szukanie innowacyjnych rozwiązań i stawianie na nowoczesną infrastrukturę. Przykładami takich innowacji są m.in. zielone dachy, ogródki deszczowe czy naturalne oczyszczalnie ścieków. Działania te przyczyniają się do wspierania bioróżnorodności na danym obszarze, ochrony osad ludzkich przed podtopieniami, zapewnienie wody nawet w okresach suszy poprzez jej magazynowanie czy zatrzymanie w krajobrazie. Wszystkie te działania są niezbędne i najważniejsze dla poprawy jakości życia mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu.

Kanalizacja to przyszłość
Ważnym aspektem zmniejszającym ryzyko zanieczyszczenia wód jest budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Inwestycje w infrastrukturę są korzystne, ponieważ odciążają mieszkańców w kwestii gospodarowania przez nich ściekami. Dodatkowo, unikamy niewłaściwych zachowań wypuszczania fekaliów do rzek oraz rowów melioracyjnych. To ważne dla ochrony lokalnych rzek oraz zbiorników wodnych, które często stanowią lub powinny stanowić ostoję dla dzikiej przyrody. Wiele miast i wsi wciąż boryka się z problemem przestarzałej infrastruktury wodociągowej lub jej całkowitego braku, co zwiększa ryzyko awarii i utraty wody. Dlatego tak ważna jest modernizacja i rozbudowa systemów wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Jest to kluczowe dla zapewnienia dostępu do czystej wody i efektywnego gospodarowania nią. Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest monitorowanie i nadzorowanie jakości i czystości wody, a to pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne zagrożenia zdrowotne i środowiskowe. 

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 30 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama