Lokalne działania
Chociaż często wydaje nam się, że najważniejsze jest działanie globalne i systemowe, to jednak bardzo często liczą się drobne zmiany, które wykonane w wielu miejscach dają globalny skutek. Samorządowcy mogą wspierać lokalną przyrodę na wiele sposobów. Zaczynając od podstawowych kwestii, działaniem oddolnym samorządów w celu ochrony przyrody jest regulacja zarządzania odpadami, ściekami oraz edukacją i propagowanie ekologicznych postaw u mieszkańców na przykład dotyczących oszczędzania wody. Do obowiązków samorządów należy również odpowiednio sporządzony program ochrony środowiska, planowanie zagospodarowania przestrzennego, powoływanie nowych form ochrony przyrody, takich jak pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, zespoły przyrodniczo – krajobrazowe czy użytki ekologiczne. Oprócz powoływania niektórych form ochrony przyrody, gmina ma prawo do opiniowania projektów rozporządzeń o utworzeniu nowych form ochrony przyrody, takich jak park narodowy, rezerwat oraz park krajobrazowy na terenie gminy. Do lokalnych działań należy również budowanie zbiorników małej retencji oraz gospodarowanie wodą opadową. Ważne jest również działanie gminy dotyczące rewitalizacji oraz ochrony ekosystemów wodnych, wśród których wyróżnić można na przykład naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, bagna, torfowiska, tereny podmokłe oraz starorzecza. Najważniejszą zasadą, a tym samym kluczem do sukcesu jest szukanie innowacyjnych rozwiązań i stawianie na nowoczesną infrastrukturę. Przykładami takich innowacji są m.in. zielone dachy, ogródki deszczowe czy naturalne oczyszczalnie ścieków. Działania te przyczyniają się do wspierania bioróżnorodności na danym obszarze, ochrony osad ludzkich przed podtopieniami, zapewnienie wody nawet w okresach suszy poprzez jej magazynowanie czy zatrzymanie w krajobrazie. Wszystkie te działania są niezbędne i najważniejsze dla poprawy jakości życia mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu.
Kanalizacja to przyszłość
Ważnym aspektem zmniejszającym ryzyko zanieczyszczenia wód jest budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Inwestycje w infrastrukturę są korzystne, ponieważ odciążają mieszkańców w kwestii gospodarowania przez nich ściekami. Dodatkowo, unikamy niewłaściwych zachowań wypuszczania fekaliów do rzek oraz rowów melioracyjnych. To ważne dla ochrony lokalnych rzek oraz zbiorników wodnych, które często stanowią lub powinny stanowić ostoję dla dzikiej przyrody. Wiele miast i wsi wciąż boryka się z problemem przestarzałej infrastruktury wodociągowej lub jej całkowitego braku, co zwiększa ryzyko awarii i utraty wody. Dlatego tak ważna jest modernizacja i rozbudowa systemów wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Jest to kluczowe dla zapewnienia dostępu do czystej wody i efektywnego gospodarowania nią. Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest monitorowanie i nadzorowanie jakości i czystości wody, a to pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne zagrożenia zdrowotne i środowiskowe.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 30 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze