Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
niedziela, 24 listopada 2024 14:21
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Życie kocha wodę

Koniec zimy i początek wiosny kojarzy się nam przede wszystkim z budzącą się do życia przyrodą i z rozpoczęciem cyklu rozrodczego i wegetacyjnego. Jednak w dużej mierze cały ten cykl wiąże się tak naprawdę z dostępnością wody dla organizmów, a od jej dostępności i zasobności zależy ich przyszłość. Przekonajmy się, dlaczego życie i woda stanowi nierozerwalne połączenie i dlaczego organizmy kochają wodę.
Życie kocha wodę

Dostępność wody
Woda w zimę jest niedostępna dla większości organizmów, ponieważ ani rośliny ani większość zwierząt nie jest w stanie korzystać z wody w postaci zamrożonej, czyli w postaci lodu. Substancja ta jest podstawą metabolizmu wszystkich organizmów i nawet organizmy o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę w czasie największej suszy zmniejszają swoją aktywność i procesy życiowe do niezbędnego minimum. Jest to naturalny proces, który w strefie klimatu umiarkowanego jest potrzebny organizmom do odpoczynku i przygotowania się na nowy cykl wegetacyjny. Oprócz naturalnych procesów  w świecie przyrody (jak na przykład okresu zimowego i stanu wyciszenia) dostępność wody dla ludzi, zwierząt i innych organizmów wynika również z działalności człowieka. Pomimo tego, że woda jest niezbędna dla życia, jej zasoby są ograniczone i często nieracjonalnie wykorzystywane. Chociaż nasza planeta pokryta jest w aż niemal 71 % wodą, to woda słodka, czyli jedyna przyswajalna forma dla większości organizmów lądowych stanowi 2,5% zasobów wodnych na świecie. Wody słodkie w 68% zmagazynowane są w lodach i lodowcach. Pozostałe 30% wód słodkich znajduje się pod ziemią. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Polsce zasoby wodne w roku 2021 były niezwykle małe w porównaniu do innych krajów Europejskich. Polska znalazła się prawie na szarym końcu listy europejskich zasobów wodnych, wyprzedzając jedynie Czechy, Cypr oraz Maltę. Zagrożeniami dla wody pitnej jest dostarczanie do nich szkodliwych substancji chemicznych takich jak ksenobiotyki, mikroplastiki, detergenty, metabolity oraz farmaceutyki. To wszystko potęguje wielki kryzys wodny i stanowi jedno z największych wyzwań XXI wieku.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 16 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A.P.Treść komentarza: Tak.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:37Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: ObiektywTreść komentarza: Czyżby to był radny Łukasz J. z Dąbrówki G.? Jedyny w wieku 42 lat... Sprawa powinna być pokazowa i poza odsiadką dołożyć dożywotni zakaz pełnienia fu***cji publicznych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 12:34Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama