Mamy wstępne wyniki wyborów na włodarzy miast i gmin w powiecie krapkowickim. W większości gmin konieczna będzie dogrywka, gdyż żaden z kandydatów nie przekroczył granicy 50% + 1 głos. Jedynie w Walcach można mówić o ostatecznym rozstrzygnięciu w walce o stołek wójta. Wyniki są na razie nieoficjalne, gdyż oczekują na ostateczne potwierdzenie PKW, jednak pochodzą ze wszystkich obwodów do głosowania.
Krapkowice, Gogolin, Zdzieszowice i Strzeleczki czeka dogrywka
O stanowisko burmistrza Krapkowic starało się trzech kandydatów: urzędujący burmistrz Andrzej Kasiura, urzędujący starosta krapkowicki Maciej Sonik oraz społecznik Denis Opioła. W wyborach 7 kwietnia najwięcej głosów oddano na tego pierwszego 3618 ważnych głosów co daje 47,21%, starostę poparło 2146 mieszkańców gminy Krapkowice co daje 28% oddanych ważnie głosów a Denisa Opiołę postawiło nieco mniej, bo 1900 wyborców co po przeliczeniu daje 24,79% ważnie oddanych głosów. W drugiej turze zmierzą się dwaj samorządowcy Andrzej Kasiura i Maciej Sonik.
Nadal nie wiadomo kto przejmie fotel burmistrza po Joachimie Wojtali w mieście Karolinki i Karlika. Wśród pretendujących do tego stanowiska byli: zastępca burmistrza Gogolina Krzysztof Reinert, społecznik Patryk Blania i obecny radny Marcin Madziała. Na Krzysztofa Reinerta oddano 1957 ważnych głosów co daje 47,02%, Patryka Blanię poparło 956 mieszkańców co przełożyło się na 22,97% głosów, a na Marcina Madziałę zagłosowało 1249 osób co dało 30,01%. Za dwa tygodnie gogolinianie wybierać będą pomiędzy Krzysztofem Reinertem a Marcinem Madziałą.
Również nie wiadomo kto przejmie schedę po burmistrz Sybilli Zimerman w Zdzieszowicach. Tutaj do walki stanęło najwięcej kandydatów bo aż czterech: zastępca burmistrza Zdzieszowic Artur Gasz, przewodniczący zdzieszowickiej dzielnicy Stare Osiedle Sylwester Gidel, aktywistka Małgorzata Ambroży oraz była sołtys Krępnej Bożena Haręża. Najwięcej głosów bo 2417 oddano na Sylwestra Gidla co daje 48,65% poparcia, druga pod względem otrzymania głosów jest Małgorzata Ambroży na którą wskazało 1343 mieszkańców gminy Zdzieszowice co daje jej w przeliczeniu 27,03%, na podium uplasował się także urzędujący zastępca burmistrza Artur Gasz na którego swój głos oddało 884 zdzieszowiczan co procentowo daje mu wynik 17,79%, natomiast najmniejsze poparcie w oczach mieszkańców miasta koksowników otrzymała Bożena Haręża, na którą skreślano na kartach wyborczych 324 razy co daje jej 6,52% ważnie oddanych głosów. Zatem w Zdzieszowicach w drugiej turze zmierzą się Sylwester Gidel oraz Małgorzata Ambroży.
Do ostatecznego rozstrzygnięcia nie doszło również w Strzeleczkach. Tam o fotel włodarza starło się trzech kandydatów: urzędujący burmistrz Strzeleczek Marek Pietruszka, społecznik Tomasz Kłoś oraz społeczniczka Mariola Puda. We wczorajszych wyborach największe poparcie otrzymał burmistrz Marek Pietruszka w liczbie 1450 ważnie oddanych głosów co po przeliczeniu daje mu 46,55% głosów. Na kolejnego kandydata skreślono znak „X” 1062 razy co przełożyło się na 34,09% ważnie oddanych głosów, natomiast jedyną kobietę w walce o stanowisko burmistrza poparło 603 mieszkańców gminy Strzeleczki co dało jej wynik na poziomie 19,36%. Tym samym mieszkańcy najmłodszego miasta w województwie opolskim dokonają wyboru włodarza w drugiej turze pomiędzy burmistrzem Markiem Pietruszką a Tomaszem Kłosiem.
Mieszkańcy Krapkowic, Gogolina, Zdzieszowic i Strzeleczek pójdą do urn ponownie w niedzielę 21 kwietnia.
Walczanie wybrali wójta
Nieco inaczej wyglądała walka o stanowisko włodarza w jedynej wiejskiej gminie w naszym powiecie. Urzędującego jeszcze wójta Walec Marka Śmiecha chciało zastąpić dwóch kandydatów: obecny zastępca wójta Rafał Miczka oraz Monika Nowak. Najwięcej głosów oddano na waleckiego urzędnika – 1067 co procentowo dało mu poparcie na poziomie 63,47%. Monikę Nowak poparło 614 mieszkańców gminy Walce co stanowiło 36,53% ważnie oddanych głosów. Nowym wójtem został Rafał Miczka.
Przypominamy, że powyższe wyniki wyborów są wciąż nieoficjalne i oczekują na akceptację przez PKW.
Więcej na temat wyborów przeczytacie w najbliższym numerze Tygodnika Krapkowickiego (9 kwietnia).
Napisz komentarz
Komentarze