Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 18:33
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Poczet władców Krapkowic - Jerzy Hohenzollern Część III

W 1532 roku zmarł Jan II Dobry, przedstawiciel siódmego pokolenia Piastów władających Krapkowicami i ostatni właściciel miasta z tego rodu. Jego następcą został margrabia Ansbachu, Jerzy Hohenzollern.
Poczet władców Krapkowic  - Jerzy Hohenzollern Część III

Patron Lutra
Upadek wpływów na Węgrzech wydawał się nie pozostawiać większego wrażenia na Jerzym, który swoją aktywność przeniósł na inne dziedziny. Podboje tureckie na Bałkanach i nad Dunajem nie były bowiem jedynymi historycznymi wydarzeniami wielkiej wagi, na których tło przypadła jego działalność. Drugim ważnym procesem były początki reformacji.
Już na początku lat dwudziestych Hohenzollern korespondował z Marcinem Lutrem. W 1524 wraz z bratem Kazimierzem aktywnie przyczynił się do rozwoju jego nauk w Ansbachu. Rok później przekonał swojego brata Albrechta, żeby ten stając się księciem Prus, przeszedł na luteranizm. Na Śląsku silnym centrum reformacji stał się należący do księcia Krnov.

Aż do 1532 roku układ Jerzego z księciem Janem II Dobrym, na mocy którego ten pierwszy miał odziedziczyć Opole i Racibórz (a przy okazji również Krapkowice) był wielokrotnie podważany. Nowy król Czech Ferdynand I Habsburg miał poprawne stosunki z Jerzym, gdyż obaj byli wrogami walczącego o tron węgierski Jana Zapolyi. Ze stopniem spoufalenia z czasów Ludwika II nie było jednak porównania. Ostatecznie Ferdynand potwierdził prawa Hohenzollerna do ziem po ostatnim opolskim Piaście, nie poszło jednak całkiem gładko. Jerzy nie został panem dziedzicznym i nasze okolice otrzymał jedynie w zastaw. Co więcej, Ferdynand bardzo długo wzbraniał się przed wpuszczeniem nowego pana na opolski zamek – trwało to niemal dwa lata. W tym czasie król wywiózł z Ostrówka skarbiec Jana Dobrego.

Również Krapkowice krótko po objęciu władzy przez nowego pana doświadczyły jego poparcia dla  reformacji. Co najmniej od 1537 roku udzielano w naszym mieście komunii pod dwiema postaciami. Ze względu na swoją przychylność dla protestantów książę został obdarzony przez nich przydomkami „Pobożny” oraz „Wyznawca”.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 6 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: CesioTreść komentarza: No to dobry dowcip zrobią te króle na 1 kwietniaData dodania komentarza: 2.04.2025, 18:49Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: PrimaTreść komentarza: Prima aprilisData dodania komentarza: 2.04.2025, 15:09Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Żarcik Prima Aprilisowy całkiem niezły. Ale z drugiej strony, to smutne że całe województwo nie ma żadnego rekreacyjnego obiektu wodnego z prawdziwego zdarzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:23Źródło komentarza: Tropikalny raj w Gogolinie! Powstanie aquapark „Karolinka w Tropikach"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tu będą budować Golden Gate a na obwodnicę w Namysłowie nie ma pieniędzy, dwie Polski Polska A i B. A Namysłów to komunikacyjna Polska C.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:24Źródło komentarza: Powiaty krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski połączy monumentalna konstrukcja - będzie most jak z San Francisco!
Reklama