Co daje nam rozgrzewka?
Bez rozgrzewki nie powinniśmy rozpoczynać faktycznego treningu - to przesłanie, o którym często możemy przeczytać, przeglądając popularne serwisy fitness i kanały, które traktują o aktywnym trybie życia. Specjaliści w przeróżny sposób argumentują istotę rozgrzewki. Jakie są najważniejsze powody, dla których rozgrzewka powinna zostać wykonana? Przede wszystkim dobrze wykonana rozgrzewka to skuteczny pomost pomiędzy stanem spoczynku naszego ciała, czyli typowym poziomem funkcji życiowych, kiedy pracujemy, odpoczywamy, spacerujemy czy wykonujemy szereg innych czynności, a trybem wysiłkowym, który wymaga od organizmu optymalnej dawki tlenu i energii. Rozgrzewka przygotowuje nasze ciało na wzmożony wysiłek.
Warto wspomnieć również o typowo motorycznej stronie treningów. Przygotowanie mięśni czy stawów to bardzo ważny element, za który odpowiada właśnie rozgrzewka. To także forma przygotowania układu nerwowego do intensywnego transportu impulsów nerwowych odpowiadających za nasze nastawienie podczas całego treningu. Co grozi nam w sytuacji, w której zdecydujemy się ominąć rozgrzewkę?
Jak wygląda trening bez rozgrzewki?
Przejdźmy do meritum, czyli omówienia skutków ominięcia odpowiedniej rozgrzewki. Przede wszystkim trening od samego początku będzie nieefektywny. Co to oznacza? Nasze ciało nie będzie przygotowane do takiego wysiłku - gospodarka tlenowa i energetyczna naszego ciała nie pozwoli na wyzwolenie całego potencjału, który drzemie w nas i efektem tego będzie realizowanie znacznie słabszych osiągów niż w przypadku treningu poprzedzonego rozgrzewką. Warto dodatkowo wspomnieć o ryzyku kontuzji, które wzrasta dynamicznie wraz z brakiem rozgrzania organizmu. Brak rozgrzewki to także większe zakwasy, szczególnie na samym początku naszej przygody z treningami, gdy mięśnie dopiero przyswajają nowe wyzwania i dają nam to odczuć w wyraźny sposób.
Jak powinna wyglądać rozgrzewka?
Jak przeprowadzić modelową rozgrzewkę, która przygotuje nas do każdej formy aktywności fizycznej? Najlepiej podzielić przygotowanie organizmu na kilka etapów. Pierwszy to pobudzenie układu krążenia poprzez przyspieszenie pracy serca. Szybki marsz i delikatny bieg świetnie sprawdzi się w tym momencie. Kolejny etap to rozgrzanie stawów całego ciała. Uaktywnienie kręgów szyjnych, ramion, barków, nadgarstków. Skłony, wykroki szybki bieg w miejscu to propozycje na drugi etap rozgrzewki. W ostatnim etapie skupmy się na mięśniach, które powinny być odpowiednio rozgrzane, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Zgodnie z poradami dostępnymi na: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-mobilizacje rozgrzewka nie powinna być krótsza niż 10 minut, ale nie należy przesadzać także w drugą stronę - maksymalnie 30 minut rozgrzewania w zupełności wystarczy, by zrealizować trening z pełnym zaangażowaniem.
Napisz komentarz
Komentarze