Obrzucono dom gradem kamieni
„Głogówek w Prudnickiem. Napad niemiecki na tutejszy P. K. P. Zwycięstwo polskie na Górnym Śląsku doprowadza „hajmattrojów” tutejszych do wściekłości. Postanowili wtedy wyrzeć swoją zemstę. Zorganizowali w poniedziałek wieczorem na rynku pochód, który przeciągał ulicami miasta wśród śpiewów i wyzywania na Polaków. Hałastra ta skierowała się pod dom dr. S., gdzie wytłukła szyby w mieszkaniu. Podobną zemstę wywarła na oknach drugiego obywatela aptekarza P. Następnie tłum, złożony z 50 osób, w którym rozpoznano też emigrantów i seminarzystów, ruszył na ulicę Głubczycką, gdzie mieści się biuro ekspozytury P. K. P. Tutaj wśród wycia i okrzyków „Raus die Polen”, „Haut die Polen” obrzucono dom cały gradem kamieni, wybito kilkanaście szyb, zerwano połączenie telefoniczne i próbowano wyłamać drzwi i okna, lecz na szczęście nadeszła policya plebiscytowa, która tłum rozpędziła. Aresztowano kilka osób” – „Głogówek”, 30/03/1921.
Zboże na zasiew
„Opole. (Sprzedaż zboża do siewu.) Najświeższy orędownik powiatowy (Kreisblatt) ogłasza przedsiębiorstwa rolnicze, gdzie można w powiecie opolskim nabywać zboża do siewu. Są to same folwarki: Półwsie, Prószków, Dąbrówka, Chróścina, Chmielowice, Bierdzany, Król. Dąbrówka, Zuzela, Stradunia i Jaśkowice. Jak widać umieją tylko wielkie majątki hodować zboże do siewu, bo to bardzo wiele donosi.” – „Nowiny Codzienne”, 6/02/1919.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 6 września - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze