Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 15:55
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama http://www.isdmsolution.pl/

Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość

Musimy stać się neutralni klimatycznie – taki jest cel wielu rządów na świecie. Jednym z elementów służących osiągnięciu tego celu jest transformacja naszego systemu energetycznego z wykorzystaniem energii elektrycznej, paliw i materiałów palnych ze źródeł odnawialnych.
Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość

Zaletą odnawialnych źródeł energii jest to, że nie wyczerpują się i nie są ograniczone jak chociażby węgiel, ropa czy gaz. Ponadto ich wykorzystanie jest przyjazne dla środowiska - innymi słowy, powodują znacznie mniejszą emisję gazów cieplarnianych, niż powszechnie używane metody produkcji energii. Podstawową zasadą źródeł odnawialnych jest to, że z jednej strony wykorzystuje się procesy zachodzące w przyrodzie, a z drugiej strony energia elektryczna, ciepło i paliwa są również wytwarzane z surowców odnawialnych. Odchodzenie od węgla i kierowanie się w stronę OZE to kluczowe trendy na rynku energii, które mają niebagatelne znaczenie dla nas jako społeczeństwa, ale też po prostu mieszkańców planety. 

Polska produkuje tyle energii elektrycznej z węgla, ile wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej - z wyjątkiem Niemiec - łącznie. Przez dziesięciolecia w miksie energetycznym dominował węgiel kamienny i brunatny. Na koniec 2020 r. ich udział w produkcji energii elektrycznej wynosił nieco poniżej 70 proc.
Transformacja energetyczna nabiera tempa również w Polsce - choć znacznie wolniej niż w innych częściach Europy. Odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejsze dla zaopatrzenia w energię, a nowe uchwały rządu mają napędzać ekspansję zwłaszcza morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, a wkrótce dołączy do nich lądowa energetyka wiatrowa. W ten sposób Polska chce znacznie ograniczyć emisję CO2 - co jest również pilnie potrzebne ze względu na ambitne cele klimatyczne UE.

Cele i perspektywy
Wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego mają zostać zamknięte do 2049 roku. To zaskakująca decyzja, bo Polska w grudniu 2019 r. była jedynym krajem UE, który nie chciał od razu zobowiązać się do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w 2050 r. Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w 2020 r. wynosił 70%, gazu ziemnego 10%, a ropy naftowej niespełna 3% - wynika z danych Monitora Energetycznego. Ponad cztery piąte energii elektrycznej jest więc wytwarzane przez elektrownie konwencjonalne, podczas gdy udział odnawialnych źródeł energii wynosi około 17 procent. Wśród odnawialnych źródeł energii dominuje energia wiatrowa z udziałem 10 procent, podczas gdy udział energii słonecznej i wodnej wynosi nieco ponad jeden procent.
Pod względem udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej Polska znajduje się w dolnej trzeciej części zestawienia unijnego. Polski rząd chce jednak nadać energetyce wiatrowej i słonecznej znaczący impuls w ramach nowego planu energetycznego na okres do 2040 roku (PEP2040). Celem jest zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii elektrycznej z 70 do maksymalnie 56 procent do 2030 roku. Jednocześnie ma znacząco wzrosnąć udział odnawialnych źródeł energii: do co najmniej 32 procent do 2030 roku. Cel ten ma być osiągnięty przede wszystkim poprzez rozbudowę elektrowni słonecznych i morskich farm wiatrowych.

Trend na fotowoltaikę?
W Polsce spotykamy coraz więcej domów, fabryk i kompleksów przemysłowych z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi: rozwój sprzętu i znaczna redukcja kosztów umożliwiły w ostatnich latach masową popularyzację instalacji fotowoltaicznych, co przyniosło pozytywne skutki. W przeszłości była to jedynie podążająca za trendami „zielona inwestycja” mająca na celu poprawę wizerunku branży, wykorzystywana zwłaszcza przez międzynarodowe firmy wywodzące się z krajów skandynawskich, jednak obecnie instalacja fotowoltaiczna jest częścią inteligentnego zarządzania przedsiębiorstwem, ukierunkowanego na podstawową kontrolę kosztów. Nasze oczy opatrzyły się już z instalacją fotowoltaiczną na tyle, że panele również na dachach domów stały się częścią naszego polskiego krajobrazu, także tego w powiecie krapkowickim. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej to oszczędność pieniędzy. Popularność instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych w ostatnim czasie to nie tylko chwilowa moda i podążanie za trendami, lecz początek rozwoju ekologicznych technologii. To pewna inwestycja, która szybko się zwraca. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, możemy być pewni, że nasze fundusze będą dobrze zainwestowane, a inwestycja, niezależnie od tego czy jesteśmy firmą czy też gospodarstwem domowym, przyniesie same korzyści dla nas oraz dla naszego środowiska. Mieszkańcy powiatu krapkowickiego chętnie decydują się na instalację fotowoltaiki na swoich domach, co można zauważyć po rosnącej liczbie paneli na dachach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „fotowoltaika Krapkowice”, aby znaleźć mnóstwo oferty firm sprzedających i instalujących panele słoneczne. 

Energia z wiatru 
Energia wiatrowa jest korzystną alternatywą dla produkcji energii z paliw kopalnych i ma szansę stać się ważnym czynnikiem w walce z kryzysem klimatycznym. Według raportu „Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce” energetyka wiatrowa jest jedną z najtańszych technologii wytwarzania prądu:

„Wyniki aukcji dowodzą, że w polskich warunkach energia z wiatru jest najtańsza na rynku i że jej rozwój to szansa na tańszą energię dla Polaków. W 2020 r. udało się rozstrzygnąć m.in. największą aukcję OZE, która przełoży się na budowę kolejnych 0,9 GW w instalacjach wiatrowych na lądzie. Widać wyraźnie, że sektor onshore będzie kluczowym elementem transformacji energetycznej” – czytamy w raporcie.

W powiecie krapkowickim rok temu na horyzoncie pojawiły się wiatraki. Stanęły na zachód od Krapkowic. Krapkowicka elektrownia wiatrowa to nie jedyna tego typu inwestycja planowana w regionie. Budowa 22 turbin wiatrowych w gminie Walce planowana jest już od 16 lat. Choć większość formalności i pozwoleń jest już załatwiona, prace jeszcze się nie rozpoczęły.

Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 2 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama