- Co oznacza nowe otwarcie okulistyki?
- Można powiedzieć, że od lutego zmieniło się wszystko. Zespół lekarski tworzą dr n. med. Piotr Marszalik, lek. Bartosz Terebus, lek. Daniel Macura, lek. Tomasz Zawół, lek. Agnieszka Łątkowska i lek. Zofia Lubińska. Są to specjaliści chorób oczu lub lekarze w trakcie specjalizacji z okulistyki. Wszyscy mają ogromną wiedzę i doświadczenie, które zdobyli w trakcie wielu lat pracy oraz uczestnicząc w konferencjach, szkoleniach i kursach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
- Kto wykonuje zabiegi operacyjne?
- Zabiegi wykonują dr n. med. Piotr Marszalik i lek. Bartosz Terebus, mający na koncie łącznie ponad 35 000 operacji. W tym między innymi operacje zaćmy, jaskry, przeszczepy rogówki, witrektomie, korekcje wad wzroku metodą wymiany soczewki lub wszczepieniem soczewek fakijnych. Mówimy więc o doświadczonych lekarzach z dużymi umiejętnościami, które otwierają nowe możliwości dla naszych pacjentów.
- Skoro o pacjentach mowa, czy łatwo będzie się im dostać się na wizytę okulistyczną w poradni?
- Aktualnie Poradnia Okulistyczna działa 4 dni w tygodniu (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek). Pacjent potrzebuje skierowania od lekarza POZ/lekarza rodzinnego i może zarejestrować się telefonicznie (77 446 70 00 lub 516 783 232). W przypadku stanów nagłych, jak np. uraz czy ciało obce, skierowanie nie jest potrzebne.
- Jak można dostać się na operację zaćmy i jakie są terminy oczekiwania na zabieg?
- Jeżeli pacjent otrzymał skierowanie na operację zaćmy od okulisty, należy zgłosić się na wizytę kwalifikacyjną, w czasie której wykonane zostaną odpowiednie badania i pomiary przedoperacyjne. Na koniec tej wizyty ustalany jest termin zabiegu, a pacjent otrzymuje zalecenia, jak przygotować się do operacji. Terminy oczekiwania na operację są bardzo krótkie. Wszystkie zabiegi wykonywane są w trybie jednodniowym. Pacjent spędza w szpitalu około 2-3 godziny, a następnie wychodzi do domu.
- Czy operacja zaćmy jest dla pacjenta bezpłatna?
- Operacje zaćmy są wykonywane w ramach umowy z NFZ. Pacjenci nie muszą ponosić żadnych dodatkowych opłat. Również w ramach umowy z NFZ bezpłatnie wszczepiane są soczewki toryczne korygujące astygmatyzm (u pacjentów spełniających kryteria ustalone przez NFZ – astygmatyzm równy lub większy od 2 dioptrii).
-Na co powinien zwrócić uwagę pacjent, wybierając, gdzie będzie operował zaćmę?
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 18 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze