Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 20:31
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100071770661293
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Odpowiedzialność za naszą planetę

Zrównoważony rozwój - termin, z którym w ostatnich latach coraz częściej spotykamy się w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. W przypadku ekologii odnosi się do odpowiedzialnego korzystania z ograniczonych zasobów Ziemi.
Odpowiedzialność za naszą planetę

Źródło: flstrefa.pl

Zrównoważony rozwój nie jest pojęciem nowym. Zostało stworzone przez niemieckiego górnika Hansa Carla von Carlowitza (1645-1714), który użył go w swojej książce z 1713 roku. Główne założenie polegało na tym, że w danym lesie należy wyciąć tylko tyle drzew, ile może w nim odrosnąć w przewidywalnej przyszłości. Powinno to zapewnić długotrwałe istnienie lasu, co stanowi podstawę gospodarki leśnej.

Termin „zrównoważony rozwój” zyskał duże międzynarodowe uznanie przede wszystkim dzięki wzmiance w raporcie Komisji Brundtland. ONZ powołała Światową Komisję ds. Środowiska i Rozwoju w 1983 roku pod przewodnictwem byłej norweskiej premier Gro Harlem Brundtland. Jej zadaniem było określenie długoterminowych perspektyw dla polityki rozwoju, która jest jednocześnie przyjazna środowisku.

W swoim raporcie końcowym „Nasza wspólna przyszłość” komisja opisała koncepcję zrównoważonego rozwoju. Raport zawiera również znaną na całym świecie definicję zrównoważonego rozwoju: „Ludzkość ma zdolność do uczynienia rozwoju zrównoważonym - zapewnienia, że zaspokoi on potrzeby teraźniejszości bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich własnych potrzeb”.

Kwestia zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej paląca - zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Globalizacja, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia w postaci plastikowych odpadów w oceanach świata, kurczące się zasoby naturalne - to wszystko zobowiązuje międzynarodową społeczność państw do wspólnego działania.

Celem wprowadzenia zrównoważonego rozwoju jest zachowanie zasobów dla przyszłych pokoleń i trwałe zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Bardziej zrównoważone życie nie zawsze musi być drogie czy skomplikowane. Nie ma nic złego w okazjonalnej relaksującej kąpieli. Jednak jeśli to możliwe, należy brać prysznic znacznie częściej, aby uzyskać więcej zrównoważonego rozwoju w życiu codziennym, zamiast pozwalać na napełnianie wanny. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, wodę i prąd! Segregowanie śmieci stało się już, miejmy nadzieję, sprawą oczywistą. Wskazówka dotycząca zrównoważonego rozwoju w przypadku pralek i zmywarek polega na włączaniu ich tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione - oszczędza to energię i chroni ekosystem. Gotowanie z poszanowaniem środowiska może być całkiem proste: jeśli to możliwe, należy używać funkcji recyrkulacji w piekarniku i gotować z zamkniętymi pokrywkami. Jest to lepsze rozwiązanie dla środowiska, pozwala też na obniżenie kosztów energii. 

Pierwszym dużym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości jest stworzenie świadomości na ten temat w umysłach ludzi. 

Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 4 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama