Zrównoważony rozwój nie jest pojęciem nowym. Zostało stworzone przez niemieckiego górnika Hansa Carla von Carlowitza (1645-1714), który użył go w swojej książce z 1713 roku. Główne założenie polegało na tym, że w danym lesie należy wyciąć tylko tyle drzew, ile może w nim odrosnąć w przewidywalnej przyszłości. Powinno to zapewnić długotrwałe istnienie lasu, co stanowi podstawę gospodarki leśnej.
Termin „zrównoważony rozwój” zyskał duże międzynarodowe uznanie przede wszystkim dzięki wzmiance w raporcie Komisji Brundtland. ONZ powołała Światową Komisję ds. Środowiska i Rozwoju w 1983 roku pod przewodnictwem byłej norweskiej premier Gro Harlem Brundtland. Jej zadaniem było określenie długoterminowych perspektyw dla polityki rozwoju, która jest jednocześnie przyjazna środowisku.
W swoim raporcie końcowym „Nasza wspólna przyszłość” komisja opisała koncepcję zrównoważonego rozwoju. Raport zawiera również znaną na całym świecie definicję zrównoważonego rozwoju: „Ludzkość ma zdolność do uczynienia rozwoju zrównoważonym - zapewnienia, że zaspokoi on potrzeby teraźniejszości bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich własnych potrzeb”.
Kwestia zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej paląca - zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Globalizacja, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia w postaci plastikowych odpadów w oceanach świata, kurczące się zasoby naturalne - to wszystko zobowiązuje międzynarodową społeczność państw do wspólnego działania.
Celem wprowadzenia zrównoważonego rozwoju jest zachowanie zasobów dla przyszłych pokoleń i trwałe zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Bardziej zrównoważone życie nie zawsze musi być drogie czy skomplikowane. Nie ma nic złego w okazjonalnej relaksującej kąpieli. Jednak jeśli to możliwe, należy brać prysznic znacznie częściej, aby uzyskać więcej zrównoważonego rozwoju w życiu codziennym, zamiast pozwalać na napełnianie wanny. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, wodę i prąd! Segregowanie śmieci stało się już, miejmy nadzieję, sprawą oczywistą. Wskazówka dotycząca zrównoważonego rozwoju w przypadku pralek i zmywarek polega na włączaniu ich tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione - oszczędza to energię i chroni ekosystem. Gotowanie z poszanowaniem środowiska może być całkiem proste: jeśli to możliwe, należy używać funkcji recyrkulacji w piekarniku i gotować z zamkniętymi pokrywkami. Jest to lepsze rozwiązanie dla środowiska, pozwala też na obniżenie kosztów energii.
Pierwszym dużym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości jest stworzenie świadomości na ten temat w umysłach ludzi.
Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 4 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze