Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 10:27
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Osiedle dla seniorów - tego jeszcze nie było!

Gmina Gogolin przygotowuje się do realizacji modelowego projektu dedykowanego osobom starszym. W minionym tygodniu złożyła wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o dofinansowanie do pierwszego etapu budowy bloków z lokalami serwisowanymi. Projekt już jest gotowy, a pozwolenie budowlane wydane.
Osiedle dla seniorów - tego jeszcze nie było!

Plan jest bardzo ambitny, a zastosowane technologie proekologiczne. Takiego osiedla nie ma jeszcze w województwie opolskim, a i w całym kraju są rzadkością. W sąsiedztwie Domu Spokojnej Starości Św. Barbara w Kamionku ma zostać wybudowanych 9 parterowych budynków z tzw. mieszkaniami chronionymi dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ma ich być 36, a docelowo będą mogły w nich zamieszkać maksymalnie 72 osoby. Przełomowe jest to, że osiedle ma być „zieloną wyspą”, czyli w 100 procentach zasilane będzie energią z odnawialnych źródeł. 

Osiedle jest dedykowane seniorom. Co to znaczy?

- Nie będzie tam żadnych barier architektonicznych, schodów, progów czy krawężników, wszystko zaprojektowane jest na poziomie zero, łazienki oraz inne pomieszczenia przystosowane są dla osób z problemami z poruszaniem się – wymienia burmistrz Joachim Wojtala. – Pomysł jest taki, by opóźnić moment zamieszkania przez osoby schorowane w domu pomocy społecznej, dopóki są one w miarę sprawne i samodzielne. Te mieszkania będą powiązane po sąsiedzku z Domem Spokojnej Starości, w taki sposób że ich lokatorzy będą mieli do dyspozycji tamtejsze usługi: fizjoterapię, pielęgniarkę, lekarza, pralnię, zajęcia terapeutyczne, a także wyżywienie – obiady, a nawet śniadania i kolacje, jeśli ktoś będzie chciał, choć każdy lokal ma być też wyposażony w kuchnię.

Każdy z zaprojektowanych budynków ma mieć kubaturę 680 m sześc. i składać się będą na niego 4 mieszkania. Metraż jednego lokalu to ok. 38 mkw. (przedpokój, salon z kuchnią, łazienka i sypialnia). W trosce o komfort życia przyszłych lokatorów zaprojektowano prywatne ogródki. Będą też miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, a lokale wyposażone mają być w czujniki dymu oraz przyciski przywołania instalacji przyzywowej zintegrowanej z budynkiem DPS-u. Na dachu montowane będą panele fotowoltaiczne. Szacunkowa wartość jednego budynku to 1,7 mln zł. 

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Reklama