- W ofercie Centrum Kompleksowej Fizjoterapii S-Medica jest możliwość skorzystania z dość nowatorskiej usługi. Proszę powiedzieć, czym jest fizjoterapia stomatologiczna? To stosunkowo nowa, wciąż mało popularna dziedzina, która łączy leczenie stomatologiczne z fizjoterapią.
- Mamy to szczęście, że w Krapkowicach również jest taka możliwość. Dzięki stomatologii połączonej z fizjoterapią, w której stosowane są techniki mięśniowe i różnego rodzaju mobilizacje stawowe, jesteśmy w stanie szybciej doprowadzić do pełnego zdrowia pacjenta.
Przykładowo: w przypadku pacjentów u których stwierdzono zaburzenia zwarcia i występuje konieczność ponownego zaprojektowania prawidłowego zgryzu np. z wykorzystaniem koron protetycznych, brak terapii w zakresie napięć mięśniowych może doprowadzić do wydłużenia całego procesu terapeutyczno – leczniczego.
- Dla kogo jest dedykowana fizjoterapia stomatologiczna? Czy jest ona skierowana do osób w każdym wieku? No i czy są jakieś przeciwskazania w jej stosowaniu?
- Fizjoterapia stomatologiczna jest dedykowana dla wszystkich – od dzieci po seniorów. Pomaga zarówno najmłodszym z problemami takimi jak nieprawidłowe ułożenie języka, wady zgryzu czy krótkie wędzidełko, które czasem wymaga podcięcia i późniejszej rehabilitacji, jak i młodzieży oraz osobom starszym. Mogą z niej korzystać nie tylko osoby z problemami uzębienia czy po odbudowach protetycznych, ale także pacjenci po operacjach w obrębie jamy ustnej. Zazwyczaj większość osób kwalifikuje się do takiej formy terapii, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych metod – działamy głównie na mięśniach, stosując delikatne, mało bolesne techniki. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to dotyczą one przede wszystkim otwartych ran, poważnych chorób nowotworowych czy innych ciężkich stanów zdrowotnych.
-Kiedy warto wybrać się na tego typu fizjoterapię?
- Wiele osób myśli, że fizjoterapeuta stomatologiczny zajmuje się jedynie problemami związanymi z zębami, a tak nie jest. Pracujemy także z pacjentami uskarżającymi się na szumy uszne, bóle napięciowe głowy, zaciskanie zębów w nocy, bóle szyi, barków.
-Na czym polegają zabiegi z fizjoterapii stomatologicznej? Taki zabieg jest formą masażu?
- Tak, można powiedzieć, że jest to forma masażu, ale bardziej terapeutycznego. Wykorzystujemy techniki masażu tkanek głębokich i miękkich. Szukamy miejsc szczególnie tkliwych, na które stosujemy ucisk ischemiczny- delikatnie pulsacyjnie naciskamy, czekając, aż ból „rozpłynie się”, i kontynuujemy terapię. Możemy też stosować masaż wzdłuż lub w poprzek włókien mięśniowych, masaż powięziowy, wydłużanie skróconych mięśni lub skracanie tych nadmiernie rozciągniętych. Często pracujemy w obrębie jamy ustnej, zachowując najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa pacjenta z poszanowaniem tych delikatnych tkanek – dokładnie tak jak na fotelu dentystycznym.
- Proszę powiedzieć, kto przeprowadza taką fizjoterapię oraz czy w tego typu zabiegu udział bierze także stomatolog?
- Najczęściej fizjoterapię przeprowadzamy my, ale współpracujemy blisko ze stomatologami, szczególnie z naszej sąsiedzkiej S-Dentica. Jeśli dentysta uzna, że pacjent przed zabiegiem stomatologicznym potrzebuje rehabilitacji, kieruje go do nas. Po diagnozie, wspólnie planujemy terapię, pracujemy przez kilka tygodni – czasem miesięcy, przy stałej kontroli lekarza prowadzącego. Czasem zgłaszają się do nas pacjenci bezpośrednio – z bólami zębów czy szumami usznymi. Jeśli pacjent potrzebuje diagnostyki stomatologicznej, to mamy unikalną możliwość interdyscyplinarnej konsultacji – kiedy to w jednym gabinecie diagnozują wspólnie specjaliści z zakresu stomatologii i fizjoterapii. Pozwala to na dokładne postawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia przy poszanowaniu czasu pacjenta.
- Czyli stomatolog nie jest już jedyną osobą do której udajemy się z bólem w obrębie jamy ustnej, bo jak się okazuje pomóc może także fizjoterapeuta?
- Dokładnie. Wiele symptomów, w tym bolesności w zakresie nie tylko jamy ustnej i stawów skroniowo – żuchwowych wynika z nadmiernych napięć mięśniowych. Dlatego tak ważna jest współpraca stomatologów i fizjoterapeutów. Staw skroniowo żuchwowy jest najczęściej używanym stawem
w organizmie ludzkim. Na co dzień spotykamy pacjentów, którzy przez jego dysfunkcję odczuwają znaczny dyskomfort w życiu codziennym. Zazwyczaj pacjenci nie są świadomi, że krótką terapią mogą całkowicie rozwiązać ten problem i wrócić do komfortu bez „starzelania” w stawach.
- Czy wszystko, co w jakiś sposób oddziałuje na nasz organizm, myślę tu o różnego rodzaju urazach, wypadkach, czy to się w jakiś sposób „zapisuje” w naszym organizmie i może „odezwać się” dopiero po upływie czasu?
- Zdecydowanie tak. Nasz układ nerwowy działa jak „księga zapisu”. Nawet drobny uraz, na przykład blizna na stopie, może po latach wpłynąć na biomechanikę chodu. Może to prowadzić do bólu biodra, kolana czy żuchwy, ponieważ organizm kompensuje uraz. Na przykład skręcony staw skokowy może powodować bóle w obrębie kolana bez jego wcześniejszego urazu. Takie bóle mogą pojawiać się dopiero po dłuższym czasie, dlatego holistyczne podejście w fizjoterapii jest kluczowe.
- Z pewnością każdy przypadek jest indywidualny, proszę jednak powiedzieć, ile czasu zajmuje proces dochodzenia do zadowalających efektów w leczeniu fizjoterapeutyczno - stomatologicznym.
- Najczęściej takie leczenie może sprowadzić się do trzech lub czterech wizyt, ale zdarza się, że musi być ich więcej. Wszystko zależy od pacjenta i jego dolegliwości. Czas terapii zależy od rodzaju i czasu trwania problemu oraz poziomu współpracy z pacjentem oraz zaleceń zespołu fizjoterapeutyczno - stomatologicznego. Im dłużej trwała dana dysfunkcja tym dłuższy może być proces leczenia. Jeśli jednak szybciej zareagujemy na to, co złego dzieje się w organizmie, tym szybciej będzie można sobie
z tym poradzić.
- Dziękuję za rozmowę.

Napisz komentarz
Komentarze