Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 23:16
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Samorządy nie wywieszą białej flagi

Z burmistrzem Gogolina Joachimem Wojtalą rozmawia Beata Szczerbaniewicz.
Samorządy nie wywieszą białej flagi

- Trudne czasy nastały teraz dla samorządów i dla mieszkańców, nowe problemy i nowe wyzwania, o których kilka lat temu nikt by nawet nie pomyślał: walka z pandemią, napływ uchodźców, którym trzeba zapewnić warunki do życia, opiekę edukacyjną itd. A przy tym wszystkim jeszcze są przecież standardowe zadania, inwestycje, remonty… Z danych wynika, że gmina Gogolin przyjęła najwięcej uchodźców w powiecie…

- Wszyscy żyjemy teraz w nowej rzeczywistości i wymaga to podjęcia nowych działań. Jeszcze wczoraj wyzwaniem była dla wszystkich walka z pandemią i wszystko było temu podporządkowane, a teraz najważniejsza jest pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Jeśli chodzi o liczbę osób uciekających przed wojną, które przebywają na terenie naszej gminy, to zmienia się ona z dnia na dzień: jedni przyjeżdżają, a niektórzy zatrzymują się tylko po drodze i jadą za dwa dni dalej. Uchodźców było już u nas w pewnym momencie ponad 600, choć ostatnie dane to około 400. Aktualnie dysponujemy kilkoma wolnymi miejscami w naszej gminnej bazie. Mówiąc „miejsce”, mam na myśli łóżko, materac, pościel, szafkę – to takie minimum przebywania w godnych warunkach. To wyzwanie świadczenia pomocy dotyczy całej Polski i jeszcze tak nie było, by samorządy wywiesiły białą flagę. Działamy tak jak wszyscy, robimy to z prostego odruchu serca: gmina, sołectwa, szeregowi mieszkańcy, nasi przedsiębiorcy, cała wspólnota, bo siłą samorządu jest wspólnota mieszkańców. Pomagamy – na pierwszym miejscu jest ofiarność ludzi oraz środowiska biznesowego, a następnie środki budżetowe zarezerwowane na zarządzanie kryzysowe – dysponujemy kwotą 250 tysięcy złotych, z czego na mocy zarządzenia burmistrza zadysponujemy kwotę 150 tysięcy złotych, korzystając z zapisów tzw. specustawy. Było nam może trochę łatwiej, bo mieliśmy już dobrze wyposażoną bazę lokalową – mówię o remizach OSP i Centrach Aktywizacji Wiejskiej, które urządzane były przez lata, właśnie po to, byśmy byli przygotowani na sytuacje kryzysowe. Mieliśmy też prawie 70 łóżek, które służyły do tej pory na potrzeby wymiany młodzieżowej z naszymi gminami partnerskimi. Ogłosiliśmy także zbiórki i nasi mieszkańcy oraz podmioty bardzo się w nie angażują. To jest bardzo potrzebne, bo zgodnie z przepisami nie możemy pieniędzy z zarządzania kryzysowego wydać chociażby na leki – a niektóre osoby potrzebują opieki medycznej, czy na wyprawki szkolne. Mamy gminny ośrodek zdrowia, uchodźcy są tam przyjmowani, ale często nie mają za co wykupić leków. Tu z pomocą przyszło jednak nasze Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż Serce Innym”. Mamy utworzone dwa konta pomocowe: mniejsze wpłaty od osób fizycznych, w tym również z zagranicy mogą wpływać właśnie na rachunek Stowarzyszenia „Okaż Serce Innym”, a dla dużych wpłat utworzyliśmy za zgodą Regionalnej Izby Obrachunkowej subkonto na rachunku budżetu gminy. Tam darowizn i dotacji dokonują podmioty gospodarcze. Te pieniądze potem uchwałą rady trafiają na wydatki do konkretnej jednostki, która tej pomocy udziela… Nowych zadań i wyzwań, jakie nam doszły w związku z sytuacją w Ukrainie, jest wiele, ale nie jest moją intencją, aby się chwalić. Robimy, co trzeba, a rolą burmistrza jest mieć taki zespół, by podzielić te zadania, kto jest za co odpowiedzialny, bez szumu medialnego. To jest niepotrzebne. Winniśmy tak działać, żeby to nie odbiło się na innej działalności.

- Czy dzieci uchodźców już uczą się w gogolińskich szkołach?

- Tu nie ma potrzeby pośpiechu, trzeba działać w sposób przemyślany, etapami, dobrze wszystko zorganizować, biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 22 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GrześTreść komentarza: Co za bełkot... sprawdź trzeźwość zanim ponownie coś opublikujesz.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:09Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: Bieda jak h w tym opolu coś wam powiem mamy najdroższe paliwo w krapkowicach złodzieje nas okradają płacimy podatki a ta banda nie umie nawet zasypać dziury niech przemalują nas do Śląskiego województwa!!Data dodania komentarza: 20.11.2024, 21:17Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanie
Reklama