Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.urlop.pl/
środa, 29 stycznia 2025 00:13
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Historia pod posadzką

Wiele osób nie kryje swojego rozczarowania decyzją biskupa Andrzeja Czai o zasypaniu pozostałości najstarszego kościoła w Opolu odkrytego pod posadzką katedry. Biskupowi i części wiernych zależy na szybkim zakończeniu prac archeologów i powrocie do świątyni. Dalsze czynności naukowców oraz poprowadzenie remontu w taki sposób, aby artefakty były wyeksponowane, znacznie opóźniłyby powrót wiernych do katedry. Pewien pomysł na rozwiązanie tej sytuacji ma prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Historia pod posadzką

Prace archeologiczne w świątyni rozpoczęły się ponad rok temu. Na przestrzeni czasu w obiekcie dokonano wiele interesujących odkryć, m.in. natrafiono na mury późnoromańskiego kościoła kolegiackiego z elementami jego wystroju. Decyzję o ich zasypaniu podjął biskup Andrzej Czaja po długotrwałych konsultacjach ze specjalistami. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z tej decyzji. Nie brakuje głosów, że wyeksponowanie znalezisk jeszcze bardziej podniosłoby rangę historycznego miejsca, jakim niewątpliwie jest opolska katera. 

20 października prezydent Opola poinformował w mediach społecznościowych, że miasto wesprze zespół archeologów prowadzących badania w katedrze i po zakończeniu remontu przygotowana zostanie koncepcja odsłonięcia istotniejszych zabytków romańskiej świątyni. 

„Szanując decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków i władz Kościoła o zakopaniu odkrytych zabytków, widzę szansę w zgodzie na ich późniejsze częściowe odkrycie. Jestem w tej sprawie w kontakcie zarówno z władzami Kościoła, jak i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską” – napisał w mediach społecznościowych Arkadiusz Wiśniewski. 

Prowadzone w katedrze prace zaowocowały odsłonięciem pozostałości świątyni z początków XIII wieku, w tym niezwykle cennych detali dawnego miejsca kultu. Mowa o fragmentach trzonów służek oraz bazy ceramicznej z dekoracją w formie lilii. Natomiast przy dawnym ołtarzu natrafiono na cenny i rzadko spotykany element wystroju kościelnego – tumbę grobową. Cenne jest także XIII-wieczne wielobarwne obramowanie wejścia na klatkę schodową zlokalizowane w narożniku obecnej nawy północnej.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 24 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wilk ArkadiuszTreść komentarza: Niesamowita strata. Pracowaliśmy przez dobrych kilka lat w jednym budy***u. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, zawsze znalazł czas aby zamienić kilka zdań. Nie mogę uwierzyć i pogodzić się z myślą, że nie zamienię już nigdy żadnego zdania z Panem Konradem. Świeć Panie nad Jego duszą, bo to bardzo dobry człowiek był, a rodzinie i bliskim najszczersze wyrazy współczucia.Data dodania komentarza: 27.01.2025, 22:26Źródło komentarza: Zmarł Konrad Bassek – wiceprezes zarządu wydawcy Tygodnika KrapkowickiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ten człowiek jest chory psychicznie biega po mieście.Policja tylko poucza,czekają aż dojdzie do tragediData dodania komentarza: 27.01.2025, 13:29Źródło komentarza: 37-latek zakłócił mszę świętą w Krapkowicach – odpalił papierosa przed ołtarzem i krzyczałAutor komentarza: UlaTreść komentarza: Nic nie może wiecznie trwać, kiedyś trzeba każdą sprawę zakończyć. Obecnie polskie państwo jest na tyle bogate że nie trzeba wspierać służby zdrowia. Szkoda tylko że te ogromne pieniądze które ma państwo są rozdawane bez umiaru obcym a w Polsce na uzupełnienie braków w placówkach służy zdrowia trzeba ciągle robić coś takiego jak ta orkiestra.Data dodania komentarza: 27.01.2025, 11:31Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już na terenie powiatu krapkowickiegoAutor komentarza: NowakTreść komentarza: Super inicjatywa .Ołtarz jest pieknyData dodania komentarza: 23.01.2025, 11:08Źródło komentarza: Wymiana ołtarza soborowego i ambonki w kościele św. Walentego w WalcachAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Flaga Polski to nie szmata żeby po niej pisać. Wstyd.Data dodania komentarza: 20.01.2025, 08:17Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Krapkowicka flaga powiewa w Zakopanem: nasi kibice wspierają polskich skoczkówAutor komentarza: Gangam styleTreść komentarza: Gdzie Głogówek z odrapanymi kamienicami do klimatu Toskanii? Byłem tu i tu ?Data dodania komentarza: 12.01.2025, 13:54Źródło komentarza: Czy Elon Musk skusi się na zamek w naszym regionie?
Reklama