Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
środa, 27 listopada 2024 14:00
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

O nauczycielach z dawnych lat Cz. II

Chwilę po rozpoczęciu nowego roku szkolnego przyjrzymy się temu, jak wyglądała sieć szkół na terenie naszego powiatu na przełomie XIX i XX wieku. Zobaczmy, jak duże były wtedy nasze szkoły, ilu uczniów liczyły i przede wszystkim – kto dokładnie w nich pracował.
O nauczycielach z dawnych lat Cz. II

Inspektorat szkolny w Głogówku
Dwuklasowa szkoła licząca 155 uczniów działała w Brożcu. Kierownikiem szkoły był Josef Kopka, który ukończył Seminarium Nauczycielskie w Białej w 1882 roku. Pracował tu również Julius Stephan, absolwent z roku 1897 z Pyskowic.

Do szkoły w Dobieszowicach obok miejscowych chodziły także dzieci z kolonii Malkowice – razem 118 uczniów w dwóch klasach. Funkcję kierownika pełnił Albert Tykiel, które swoje wykształcenie nauczycielskie odebrał w 1888 roku w Białej, a obok niego od dwóch lat nauczycielem był Anton Pawelke, absolwent seminarium w Oleśnie. 
Kolejna dwuklasowa szkoła funkcjonowała w Dobrej, liczyła 153 uczniów z Dobrej i kolonii Nowy Bud. Pracowało tutaj dwóch nauczycieli, którzy swoje wykształcenie odebrali w Pyskowicach – kierownik Hugo Iskierka w 1885 roku, a Heinrich Kubny w 1898 roku.

Z kolei Bolesław Mross samodzielnie zajmował się 95 uczniami w dwóch klasach w Grocholubiu. Nauczyciel ten był absolwentem seminarium w Głogówku z 1884 roku. 
Całkiem duża, czteroklasowa szkoła funkcjonowała w Komornikach. Uczęszczało tu 279 dzieci z Komornik, Łowkowic i Nowego Młyna. Kierownik Josef Witter ukończył seminarium w Pyskowicach w 1876 roku, nauczyciele - Josef Gross w Białej w 1882 roku, a Franz Michalik w Prószkowie w 1899 roku.

Tylko niewiele mniejsza była czteroklasowa szkoła w Kórnicy, gdzie chodziło 272 uczniów z Kórnicy, Rajdyny, Chudoby, Agnieszczyna i Nowego Dworu. Kierownik Wilhelm Lindner w 1880 r. ukończył naukę w Białej, nauczyciele Paul Kupczyk – w 1898 r. w Prószkowie, a Max Kleinemann w 1899 r. w Oleśnie.

Dwuklasowa szkoła w Kromołowie liczyła 137 dzieci z Kromołowa i Czerniowa. Pracowali tutaj doświadczony Reinhard Kirsten, który w 1862 roku ukończył Seminarium Nauczycielskie w Głogówku. Od zaledwie trzech lat w zawodzie pracował za to Georg Linke, absolwent seminarium z Olesna. 

Kolejna duża szkoła mieściła się w Kujawach, gdzie chodziło 320 dzieci z Kujaw i Zieliny. Kierownikiem i organistą był Jan Cibis, który w 1864 roku ukończył seminarium w Głogówku. Siedemnaście lat doświadczenia miał Adam Kania, absolwent z Pyskowic, cztery lata Karl Neugebauer z Pilchowic, również cztery - Karl Nickel, absolwent z Bystrzycy Kłodzkiej.

 Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 26 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PPPTreść komentarza: Czysty region to największa ściema. Miało być tanio , jest drogo . Częstotliwość wywozu segregowanych śmieci to jest żart na sali. Krapkowice zrozumiało swój błąd i już ich niema w tej eko ściemieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Zapłacimy więcej za śmieciAutor komentarza: ArweTreść komentarza: Brakuje informacji, że ścieżkę rowerową przez Oslobloge ufundował POM Krapkowice, a zaliczkę na budowę mostu tymczasowego Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiData dodania komentarza: 26.11.2024, 08:58Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: 321Treść komentarza: Powrót do normalności? Nie będzie w tym ani grama normalności - kolejna nieprzemyślana inwestycja i pieniądze wywalone w błoto. Most postoi ze 2 -3 lata i później co? Droga do rozbiórki? Znacznie lepiej byłoby zbudować porządną drogę od Żywocic aż do błoni za zamkiem. Samochody i tak tamtędy jeżdżą, a taka droga zostałaby już na stałe, w przyszłości po wybudowaniu obwodnicy mogłaby zostać przemianowana na DDR. Co dostaniemy? Cały ruch z okolicy zostanie zwalony na drogę Krapkowicką w Żywocicach i Kozielską w Krapkowicach. Nie zdziwcie się jak mieszkańców szlag trafi i zablokują te drogi, którymi zaraz poleci sznur tirów - wirtualne ograniczenia i zakazy takie jak w Łowkowicach są nic nie warte skoro Policja ma na to wywalone i pojawia się na miejscu najwyżej 2 razy w tygodniu na parę minut.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:59Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: LolTreść komentarza: Ciekawe kto bedzie budował. Szybkie wyłonienie wykonawcy. Szwagier już czekał pewnie z koparką i łopatąData dodania komentarza: 25.11.2024, 17:56Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Budowa tymczasowego mostu na Osobłodze ruszyła – powrót do normalności coraz bliżejAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Mosty stawia się na przyczółkach które zazwyczaj robi się z betonu. Beton osiąga pełna wytrzymałość po 28 dniach i dopiero wtedy można podpory obciążyć projektowanym mostem, czyli licząc od dziś dopiero po 23 grudnia. a tam ani szalu***ów, ani zbrojenia, ani nasypów że o nawierzchniach drogowych najazdów nie wspomnę. No chyba że starosta Sonik ma asa w rękawie w postaci innych technologii, może nawet kosmicznych, i się do końca roku wyrobią,,, to wtedy odszczekam ale dziś idę po popcorn i bacznie obserwuję.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Tymczasowy most: Minister finansów dał zielone światłoAutor komentarza: poszkodowanyTreść komentarza: Obieca***i a głupim nadzieja obiecał pan starosta NA MIKOŁAJA BĘDZIE MOST a tu cisza i jazda po bezdrożach i rwanie opon na kamieniach ,no ale pan starosta tam nie jeździ i ma to gdzieśData dodania komentarza: 24.11.2024, 18:46Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótce
Reklama