Znane mi fakty z historii rodziny Schnurpfeil sięgają połowy XIX wieku. Przy czym nazwisko to w parafii Racławiczki występowało już znacznie wcześniej – od około 1750 r. Można więc z wielkim prawdopodobieństwem powiedzieć, że jeśli przodkowie któregoś z obecnych mieszkańców parafii posiadali takie nazwisko, to ich historia może sięgać prawie 300 lat wstecz.
1 sierpnia 1859 r., w kościele w Racławiczkach, 28-letni młodzieniec Franz Schnurfeil (tak zapisywano to nazwisko w tamtych czasach) z Dziedzic, syn gospodarza na wycugu Michaela, ożenił się z 26-letnią Franciską Woehl ze Smolarni, córką chałupnika Franza. Świadkami ślubu byli: Valentin Josef i Franz Kutschera – obydwoje z Dziedzic. Po ślubie małżeństwo to zamieszkało w Smolarni. W 1867 r. urodził im się syn Anton. Ten w sierpniu 1891 r. w USC Frellstedt, tj. miasta położonego na wschód od Braunschweigu, zawarł cywilny związek małżeński z pochodzącą z Łącznika Marią Kontny (ur. 1864), córką listonosza Mathiasa Kontnego. Po ślubie małżeństwo to wróciło w rodzinne strony i zamieszkało w Smolarni, gdzie w latach 1894–1900 urodziło im się czterech synów: Peter (ur. 1894), Friedrich (ur. 1896), Johann (ur. 1898) i Eduard (ur. 1900).
Rodzina ta mieszkała w jednym z domów położonych na tzw. „Gōrce”, nieopodal szynku rodziny Szyma. W późniejszym czasie Schnurpfeilowie przeprowadzili się do sąsiednich Dziedzic i to w tej miejscowości Anton założył działalność gospodarczą i otworzył sklep spożywczy. Kiedy miało to dokładnie miejsce? Nie wiadomo. Jedną ze wzmianek o sklepie można odnaleźć w publikacji „Adressbuch Oberschlesien Russisch-Polen Oest.-Schlesien 1914/15”, w której w wykazie obiektów handlowych Dziedzic, Anton widnieje, jako właściciel tzw. „Spezereiwarenhandlung”. Pochodzące z języka włoskiego słowo „Spezerei” (wł. spezierie) oznacza przyprawę, jako towar. Ogólnie rzecz biorąc tak najczęściej określano dawniej sklep, w którym można było kupić przyprawy. „Spezereiwaren” jest też starym, ogólnym określeniem sklepu spożywczego. I taki sklep, ponad 100 lat temu, prowadziła w Dziedzicach rodzina Schnurpfeil.
Dostępne dokumenty potwierdzają to, że Anton był właścicielem takiego obiektu. Informacje o tym znajdują się m.in. w akcie zgonu jednego z jego synów, który poległ w 1917 r. na I wojnie światowej oraz w książce adresowej powiatu prudnickiego z 1928 r. Ta sama książka adresowa wzmiankuje również jego najstarszego syna, którym był Peter. To on w późniejszym czasie przejął po swoim ojcu rodzinny sklep i rozszerzył działalność o zakład i sklep rzeźnicki.
W latach 20. XX wieku dwóch synów Antona zmieniło swój stan cywilny. Starszy Peter w listopadzie 1928 r. ożenił się z Berthą Chromik z Mosznej. W celu poszerzenia prowadzonej działalności rozbudował rodzinny dom, tak aby w jednym budynku było miejsce zarówno na sklep, jak i zakład rzeźnicki. Młodszy syn Friedrich, w styczniu 1924 r., ożenił się z Anną Tannenbaum ze Smolarni i przeprowadził się do jej rodzinnego domu. Jakby nie patrzeć, wrócił on do miejscowości, w której niespełna trzydzieści lat wcześniej się urodził. Tam kontynuował działalność po swoim teściu i prowadził sklep kolonialny pn. „Friedrich Schnurpfeil Warenhandlung”.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 29 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze