- Pomoc była natychmiastowa. Oferowana przez rodziny oraz instytucjonalna - udzielona przez wojewodę i samorządy. Zorganizowaliśmy punkt recepcyjny, punkt informacyjny na dworcu, system ulotek i informacji, wykorzystując współpracę z wolontariuszami - studentami z Ukrainy uczącymi się na opolskich uczelniach. Utworzenie ewidencji PESEL dla Ukraińców znacznie usprawniło kolejne kroki. Utworzyliśmy także Wojewódzki Magazyn Pomocy Humanitarnej, z którego dary były przekazywane na Ukrainę – podkreśla wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.
Przypomnijmy, że magazyn znajdował się w Krapkowicach w hali dawnego hipermarketu Tesco przy ul. 3 Maja. W przygotowanie magazynu zaangażowało się starostwo powiatowe na czele ze starostą Maciejem Sonikiem, uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego w Krapkowicach, harcerze i strażacy.
- Do magazynu trafiały posegregowane dary ze wszystkich zbiórek prowadzonych przez firmy i samorządy. Z magazynu dary były pakowane do ciężarówek i wywożone na wschód. Wszystko działało w uzgodnieniu z Agencją Rezerw Strategicznych – dodaje Tomasz Witkowski.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 7 marca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze