- Jedni lubią gotować, drudzy uprawiają sporty. Ty poszukujesz… skarbów. To raczej rzadkie zajęcie. Skąd zatem taka pasja?
- Moje zainteresowanie do poszukiwań wzięło się stąd, że mój brat postanowił zakupić wykrywacz metali. Pokazał mi pewnego dnia, jak wykorzystać sprzęt w terenie i bardzo mnie to zainteresowało. Przyczynił się też do tego program telewizyjny „Poszukiwacze historii”. Lubiłem słuchać, jak gospodarze programu opowiadali o znalezionych przedmiotach, nawet tych najmniejszych, które na pierwszy rzut oka wydawały się bezwartościowe, a faktycznie miały dużą wagę historyczną. Teraz wiem, że nawet mała ołowiana kulka znaleziona na polu może być prawdziwym skarbem.
- Domyślam się, że raczej nie szukasz kapsli, tylko wartościowych przedmiotów. Słyszałem, że nawet udało Ci się znaleźć złoty sygnet i rzymskie denary… Jakie najcenniejsze rzeczy wydobyłeś z ziemi?
- Kapsle znajdowane są najczęściej, lecz one nas nie interesują. Szukamy rzeczy wartościowych, ale wartościowych historycznie. Złoty rzymski sygnet, o którym wspomniałeś, nie został odkryty przeze mnie, tylko przez jednego z członków stowarzyszenia, które założyłem. Najciekawszymi przedmiotami, które odkryliśmy, są groty włóczni, fibule i groty strzał. Pewnego dnia odnaleźliśmy grot pochodzący z czasów kultury scytyjskiej. Żyjący 3,5 tys. lat temu Scytowie wywodzili się z terenów Morza Śródziemnego i byli bardzo brutalni. Ich konie były nawet ozdabiane czaszkami przeciwników. Znajdując ten grot, potwierdziliśmy to, że musieli oni najechać także nasze ziemie. Czasami podczas poszukiwań znajdujemy także przedmioty niebezpieczne. Odnaleźliśmy już wiele niewybuchów, broń oraz amunicję, które były pozostałością po I i II wojnie światowej. Pewnego dnia we włocławskim lesie udało nam się odnaleźć broń czarnoprochową przerobioną na amunicję ostrą. Broń ta posiadała długi tłumik, który służył do wygłuszenia strzału. Wszystko to zakopane było na głębokości pół metra i zawinięte w foliową torebkę. Później policjanci stwierdzili, że broń ta mogła zostać użyta do przestępstwa.
- Skąd wiesz, gdzie należy szukać tych przedmiotów?
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 31 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze