Rocznie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpływa kilka wniosków gmin lub miejscowości o przyznanie praw miejskich. Włodarze lub sami mieszkańcy decydują się na takie kroki najczęściej z kilku powodów. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
O tym pomyśle coraz częściej mówi się także w Strzeleczkach.
- Pomysł podsuwali mi już kilkukrotnie sami mieszkańcy – mówi wójt Strzeleczek Marek Pietruszka. – Trzeba jednak pamiętać, że pozyskiwanie praw miejskich to skomplikowana i czasochłonna procedura. Niemniej jestem pozytywnie nastawiony do tej inicjatywy.
Pozyskanie praw miejskich w pierwszej kolejności wiąże się z przeprowadzeniem konsultacji społecznych, które potwierdzą, czy w ogóle istnieje wola mieszkańców na zmianę statutu miejscowości.
Poza tym istnieją jeszcze inne wymogi stawiane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (resort, który koordynuje tego typu działania). Gminom wiejskim stawia się łącznie 5 kryteriów. Pierwszym z nich jest liczba mieszkańców, która nie może być mniejsza niż 2 tys. Obecnie szacuje się, że w Strzeleczkach mieszka ok. 1500 osób. Chętnych do zamieszkania w miejscowości jednak nie brakuje.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 20 września - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze