Apiterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, w której wykorzystywane są produkty pszczele. Czopki propolisowe, miód, jad pszczeli, wosk i inne mają działanie prewencyjne oraz lecznicze, uwarunkowane bogatym składem.
Apiterapia – czym jest?
Apiterapia ma swój początek w czasach starożytnych. Na początku była stosowana przez Chińczyków, Koreańczyków oraz Rosjan. To jeden z obszarów medycyny naturalnej, w której kluczowe znaczenie odgrywają właściwości roślin oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowy cel polega na zahamowanie procesów chorobowych, ich przeciwdziałaniu oraz zmaganie się ze skutkami ubocznymi różnorodnych dolegliwości.
Czopki propolisowe i inne produkty pochodzące od pszczół zawierają wiele cennych składników, które odkrywają istotne znaczenie we właściwym przebiegu podstawowych procesów życiowych. Występują w nich aminokwasy, flawonoidy, białka, witaminy, węglowodany, enzymy roślinne itd.
Produkty używane w apiterapii
Dostępne odmiany miodu wykazują różne właściwości, na przykład miód wielokwiatowy działa regeneracyjne, wspiera leczenie chorób alergicznych, przypisuje się mu pozytywny wpływ na układ krwionośny. Produkt wykazuje także właściwości detoksykujące i poprawia kondycję włosów oraz skóry. Miód spadziowy doskonale wpływa na mikroflorę jelitową, wspiera funkcjonowanie nerek oraz układu moczowego i poprawia pracę wątroby. Przypisuje się mu pozytywne działanie w dolegliwościach górnych dróg oddechowych i w układzie krążenia. Miód rzepakowy zapewnia wsparcie dla układu krwionośnego, trawiennego, moczowego i oddechowego, a do tego dodaje energii.
Miód gryczany wykazuje właściwości antybakteryjne, jest szczególnie polecany osobom, zmagającym się z anemią i chorobami układu sercowo-naczyniowego, wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby.
Miód lipowy wykazuje silne działanie antybiotyczne i pomaga zwalczyć drobnoustroje chorobotwórcze występujące w organizmie. Jest rekomendowany podczas zwalczania zapalenia dróg oddechowych.
Czopki propolisowe pomagają leczyć różnorodne choroby miejsc intymnych, do których zalicza się grzybice, infekcje, hemoroidy i inne nieprzyjemne dolegliwości.
Pyłek pszczeli kwiatowy zawiera sporo białka, witaminy A, B, E, P, węglowodanów, lipidów, pantotenowego, biotyny i soli mineralnych. Wykazuje właściwości antybiotyczne i wspiera leczenie dwunastnicy, żołądka i chorób wrzodowych.