Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 19:30
Przeczytaj:

6000 samochodów – tyle skradziono ich w 2022 roku. Zadbaj, by twoje auto nie podzieliło ich losu

Samochody nie dość, że sporo kosztują, to jeszcze wymagają regularnych inwestycji – napraw, wymiany filtrów czy oleju. Niektórym są wręcz niezbędne, gdyż służą jako środek transportu do pracy. Dlatego kradzież auta to poważna i dotkliwa strata. Jednak przed złodziejami można się chronić. Oto co możesz zrobić, aby twoje auto nie padło ich łupem.
  • 11.09.2023 14:10
  • Autor: Grupa Tipmedia
6000 samochodów – tyle skradziono ich w 2022 roku. Zadbaj, by twoje auto nie podzieliło ich losu

Jak złodzieje kradną samochody?

Niestety – pomysłowość i zaradność złodziei nie zna granic. Co rusz zaskakują oni nowymi sposobami na kradzież samochodów. Jakie metody stosują oni obecnie?

  • Kradzież auta na butelkę

Jest rano, więc jak co dzień wsiadasz do samochodu i masz zamiar wyruszyć do pracy. Odpalasz silnik, ruszasz i słyszy zgrzyt przy tylnych kołach auta. Wysiadasz, żeby sprawdzić, co się dzieje. Okazuje się, że pod tylnym nadkolem znajduje się butelka. Wyciągasz ją, chcesz z powrotem wsiąść do pojazdu, ale… ktoś właśnie nim odjeżdża.

Miało cię nie być w aucie tylko przez chwilę, dlatego nie przyszło ci do głowy, żeby wyjąć kluczyki ze stacyjki. Cena za to była wysoka – twoje auto przepadło. To właśnie nieuwagę i rutynę w zachowaniach kierowców złodzieje wykorzystują najczęściej. Dlatego Ty nigdy nie trać czujności.

  • Kradzież na walizkę

Tę metodę stosują prawdziwi zawodowcy wśród złodziei. Do kradzieży na walizkę są potrzebne dwie osoby. Jedna będzie stać w pobliżu ciebie np. w kolejce w sklepie. Wyłapie ona sygnał z twojego kluczyka samochodowego. Wyśle go do drugiego złodzieja z urządzeniem odbierającym taki sygnał, który stoi tuż przy twoim samochodzie. W ten sposób drzwi auta bez problemu się otworzą.

  • Kradzież na dobre serce

Widzisz, że na poboczu ktoś leży i potrzebuje pomocy. Zatrzymujesz się, nie wyciągasz kluczyków ze stacyjki i spieszysz się, żeby sprawdzić, co się stało. W tym momencie twój samochód znika. Kradnie go wspólnik osoby „potrzebującej pomocy”.

  • Kradzież za pomocą zagłuszacza pilota 

Złodziejowi wystarczy elektroniczny gadżet, aby drzwi twojego samochodu nie zamknęły się. Kiedy naciśniesz przycisk na pilocie i odejdziesz od auta, myśląc, że jest zamknięte, tak naprawdę pozostanie ono otwarte. Złodziej za pomocą elektronicznego gadżetu może zagłuszyć sygnał twojego pilota. Następnie wsiądzie za kierownicę, swoimi sposobami odpali silnik i odjedzie.

Zabezpieczenia w samochodzie – w co warto zainwestować?

Przed kradzieżą samochodu najlepiej może uchronić przezorność jego właściciela. Dlatego zawsze wychodząc z samochodu, wyjmuj kluczyki ze stacyjki i zamykaj drzwi. Oprócz tego parkuj samochód w bezpiecznym miejscu. Gdy planujesz zostawić auto na ulicy, zatrzymaj się na takiej, która jest dobrze oświetlona. Natomiast jeżeli nie masz własnego garażu, to najlepiej zostawiaj auto na noc na parkingu strzeżonym. Oprócz tego pomyśl o sprawdzonych i skutecznych zabezpieczeniach.

Immobilizer

To urządzenie składające się z transpondera (może być on wbudowany w kluczyk lub kartę) oraz z centralki albo sterownika silnika (znajdujących się wewnątrz mechanizmu auta). Po umieszczeniu klucza z immobilizerem w stacyjce i przekręceniu go dochodzi do wymiany zakodowanych sygnałów. Tylko wtedy auto zostaje odblokowane i można ruszyć samochodem z miejsca.

W niektórych sytuacjach warto zdecydować się na dorobienie kluczyka z immobilizerem. Pomyśl o tym, gdy masz tylko jego jeden egzemplarz. W ten sposób unikniesz problemów, gdy zgubisz taki kluczyk lub gdy zatrzaśniesz go w aucie.

Lokalizator GPS do samochodu

To urządzenie nie chroni bezpośrednio przed kradzieżą, ale pomoże szybko zlokalizować już skradziony samochód. Lokalizator umieszcza się trudnodostępnym miejscu w samochodzie, tak aby złodziej nie miał szansy się go pozbyć.

Alarm samochodowy

Głośny alarm w samochodzie potrafi obudzić całe osiedle. Może też spłoszyć złodzieja, który próbuje włamać się do auta. Mimo że nie jest to najnowocześniejsze zabezpieczenie, to ciągle okazuje się skuteczne.

Kradzieże się zdarzają – jak przygotować się na takie sytuacje?

Mimo tego, że będziesz parkować na strzeżonym parkingu, zamontujesz w aucie alarm i immobilizer, możesz to nie uchronić twojego samochodu przed pomysłowością złodziei. Dlatego weź pod uwagę AC od kradzieży pojazdu. Autocasco zapewni ci wypłatę odszkodowania, gdy twój pojazd zniknie bez śladu. Pamiętaj również, że ochrona AC nie ogranicza się tylko do ubezpieczenia od kradzieży. To polisa, dzięki której możesz otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela, gdy:

  • twoje auto zostanie zniszczone, gdyż nad twoim miastem przeszło gradobicie lub silna wichura;
  • twój samochód padnie ofiarą nie złodziei, a wandali – zostanie zdewastowany;
  •  twój pojazd będzie wymagać poważnej naprawy, bo brałeś udział w wypadku – spowodowanym niestety przez ciebie. W takiej sytuacji nie otrzymasz ani grosza z OC, a środki z odszkodowania z AC pokryją częściowo lub całkowicie koszty naprawy auta.

Czy AC jest drogie? To zależy. Jednak w przypadku większości aut jego wykupienie to strzał w dziesiątkę. Kradzież auta to same kłopoty, zwłaszcza jeżeli dojeżdżasz nim do pracy. Natomiast środki z odszkodowania z autocasco pomogą ci sfinansować zakup nowego samochodu.

--- Artykuł sponsorowany ---