Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 21 lutego 2025 11:03
Przeczytaj:
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/
35 lat TSKN: Jak Mniejszość Niemiecka zmieniła Śląsk Opolski?

[ZDJĘCIA] TSKN na Śląsku Opolskim świętuje 35-lecie rejestracji: historia, osiągnięcia i przyszłość

To historia, która zaczęła się od entuzjazmu i wielkich nadziei, a dziś jest przykładem, jak determinacja buduje przyszłość. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) świętuje 35-lecie działalności, mając na koncie setki projektów, tysiące członków i realny wpływ na rozwój regionu.
[ZDJĘCIA] TSKN na Śląsku Opolskim świętuje 35-lecie rejestracji: historia, osiągnięcia i przyszłość

Dokładnie 16 lutego 1990 roku Sąd Rejonowy w Opolu zarejestrował Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej. W 1993 roku organizacja przyjęła obecną nazwę – TSKN. 

Dzięki staraniom TSKN i Mniejszości Niemieckiej do regionu trafiły znaczące niemieckie fundusze na rozwój infrastruktury, zdrowia, opieki społecznej, gospodarki oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś organizacja liczy 24 000 członków, zrzeszonych w 312 kołach terenowych (Deutsche Freundschaftskreise, DFK), 40 zarządach gminnych oraz 7 zarządach powiatowych. Choć działalność TSKN nadal w dużej mierze opiera się na społecznej aktywności, w ostatnich latach organizacja znacząco się sprofesjonalizowała, rozszerzając ofertę działań na poziomie wojewódzkim.

Jednym z flagowych projektów jest Niemieckojęzyczna Szkółka Piłkarska Miro, która w tym roku obchodzi 10-lecie działalności. Od 22 lat organizowane są również Dni Kultury Niemieckiej, które przyciągają mieszkańców i turystów wydarzeniami muzycznymi, literackimi oraz warsztatami.

Wśród projektów o trwałym wpływie można wymienić film „Gruß aus Oppeln”, przewodnik „Spacerownik po Opolu” oraz kampanię społeczną „Mniejszość ma wartość”. TSKN angażuje się także w inicjatywy społeczne, jak program „Opolski Senior”, który zapewnia wsparcie osobom starszym w ramach klubów seniora i opieki sąsiedzkiej. Organizacja realizuje również konkursy, koncerty, spotkania autorskie, szkolenia oraz warsztaty dla zespołów artystycznych.

W poniedziałek 17 lutego oficjalnie świętowanie rozpoczęto podczas konferencji prasowej.

- Dziś podsumowujemy 35 lat działalności i chcemy przede wszystkim podziękować – mówi Rafał Bartek, Przewodniczący TSKN. - Dziękujemy naszym członkom, bez których ta organizacja nie mogłaby istnieć. To dla nich działamy. Dziękujemy darczyńcom, sponsorom, grantodawcom oraz wszystkim, którzy wspierają naszą pracę. Dla organizacji reprezentującej mniejszość każde wsparcie i uznanie ma ogromne znaczenie.

TSKN nie zamierza spocząć na laurach. Organizacja wchodzi w nową fazę działalności, kładąc jeszcze większy nacisk na naukę i propagowanie języka niemieckiego.

- Znajomość języka niemieckiego wśród naszych członków oraz mieszkańców województwa zawsze była dla nas priorytetem” – podkreśla Rafał Bartek. - Dziś jeszcze wyraźniej mówimy o potrzebie szkół dwujęzycznych i wysokiej jakości nauczania tego języka. Oczekujemy także zmiany podejścia państwa do szkolnictwa mniejszościowego, zgodnie z duchem ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych.

Obchody 35-lecia istnienia TSKN to nie tylko święto samej organizacji, ale także wszystkich tych, którzy przez lata tworzyli społeczność Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim. To dowód na to, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze, a dbałość o język i kulturę jest kluczem do budowania silnej i zintegrowanej społeczności.

Z tej okazji samorządowcy, przedstawiciele różnych organizacji oraz środowisk złożyli na ręce przewodniczącego TSKN Rafała Bartka gratulacje. Wśród nich był także Dawid Laskowski, dyrektor marketingu wydawcy „Tygodnika Krapkowickiego” oraz „Tygodnika Ziemi Opolskiej”:

- Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu życzę Państwu dalszych sukcesów, niegasnącego entuzjazmu oraz owocnej współpracy z lokalną społecznością. Niech Wasze Towarzystwo nadal inspiruje i mobilizuje do podejmowania nowych wyzwań na rzecz budowania otwartego i zrozumiałego społeczeństwa – mówił Dawid Laskowski. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To prawda 40 procent w górę za co mam płacic dopisali złodzieje inne budowle i 10 zł za metrData dodania komentarza: 21.02.2025, 02:01Źródło komentarza: Podatki są za wysokieAutor komentarza: ArkadioTreść komentarza: Proszę płacić i się uśmiechać, oraz czekać na podniesieniu podatku w granicach 1-3% wartości nieruchomości.Data dodania komentarza: 20.02.2025, 21:21Źródło komentarza: Podatki są za wysokieAutor komentarza: AdrianTreść komentarza: Zapraszam na obserwacje Tatr które również miałem zaszczyt rejestrować z GSA. Pozdrawiam https://synekzeslaska.blogspot.com/2024/01/gora-sw-anny-pl-tatry-wysokie-tatry.htmlData dodania komentarza: 19.02.2025, 14:25Źródło komentarza: [ZDJĘCIA] Tatry z Góry Św. Anny: rzadkie zjawisko uchwycone z ponad 200 kilometrówAutor komentarza: czesiaTreść komentarza: kochasz wychowujesz otaczasz miłością a dziecko ma cię za nic, mam nadzieje ze wyląduje w więzieniuData dodania komentarza: 18.02.2025, 11:50Źródło komentarza: 17-latek pobił matkę, ukradł auto i jechał po pijaku. Zatrzymany przez policjęAutor komentarza: mieszkaniec OKRTreść komentarza: ?Data dodania komentarza: 18.02.2025, 11:02Źródło komentarza: Radny z promilami?Autor komentarza: Rolnik z StrzeleczekTreść komentarza: Szczere gratulacje za ciężką pracę i poświęcenie, które teraz owocuje!! Szkoda tylko iż rolnikom z Strzeleczek odbiera się Równe Szanse przez budowę obwodnicy co znacząco utrudni im działalność i równą ko***urencję. A może i uniemożliwi dalszy byt ekonomiczny…Data dodania komentarza: 13.02.2025, 08:59Źródło komentarza: Rolnicy z Nowego Młyna najlepsi w Polsce! Zdobyli prestiżowy tytuł Rolnik-Farmer Roku
Reklama