Szczególnie aktywnie zapiski o dziejach właścicieli Żyrowej publikował Ernst Mücke – nauczyciel w miejscowej szkole, a następnie dyrektor gimnazjum w Strzelcach Opolskich i założyciel strzeleckiego muzeum regionalnego. Poniżej fragmenty jego artykułów opublikowanych niemal dokładnie przed wiekiem (w latach 1925-1927) na łamach “Aus dem Chelmer Lande”.
Wspomnienie hrabiny Wandy
„W zamku swoich przodków u stóp Góry Świętej Anny, w cieniu starych lip parku w Żyrowej, hrabina Anna przyszła na świat w 1937 roku. Została dumą swoich rodziców, hrabiego Amanda i hrabiny Fanny von Gaschin. Tym bardziej, że wiele trosk sprawiała jej urodzona dwa lata później siostra Pamela, która miała problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, ostatecznie (choć o wiele lat później) umierając ubezwłasnowolniona. Kiedy hrabina Wanda ukończyła cztery lata, wraz z rodzicami przeprowadziła się do posiadłości w Krowiarkach. Po śmierci swojego ojca w 1866 roku została dziedziczką tamtejszego majątku. W wieku 19 lat wyszła za mąż za hrabiego Hugo Henckela von Donnersmarcka. Wielkie posiadłości małżonka na terenie Austrii, jak i relacje jego rodziny z austriacką rodziną cesarską sprawiły, że Wanda stała się ważną postacią w wiedeńskim światku. Między innymi dostąpiła zaszczytu bycia damą Orderu Gwiaździstego. Odznaczenie tego kobiecego orderu było czteroramiennym krzyżem, na rogach którego umieszczone zostały gwiazdy. Całość wieńczyła inskrypcja: „Salus et gloria” (czyli – „Zbawienie i chwała”). Tylko damy z najwyższych sfer były odznaczane na wniosek wielkiej mistrzyni w dzień święta Krzyża Świętego. Przyczyną ufundowania orderu miał być pożar, który wybuchł w cesarskim pałacu w Wiedniu 10 września 1668 roku. Płomienie miały również ogarnąć złoty krucyfiks, zwierający relikwie krzyża świętego. Ten miał zostać odnaleziony bez żadnego widocznego uszczerbku w popiołach. Ogień nie dotknął cennej relikwii. Cesarzowa Eleonora, matka cesarza Leopolda, osiem dni po pożarze, jako wspomnienie tego cudownego wydarzenia ustanowiła Order Gwiaździsty. Decyzję tę usankcjonował papież Klemens IX, powierzając pieczę nad orderem arcybiskupom wiedeńskim.”
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 28 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze