Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.urlop.pl/
niedziela, 2 lutego 2025 13:42
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Opowieści z dziejów rodu von Gaschin

Ród von Gaschin z Żyrowej przez stulecia współkształtował dzieje naszej małej ojczyzny. Już przed wiekiem w lokalnej prasie powiatu strzeleckiego pojawiały się materiały, przybliżające naszym przodkom przeszłość tej rodziny. Zobaczmy, czego mogli dowiedzieć się miłośnicy lokalnej historii sprzed stu lat.
Opowieści z dziejów rodu von Gaschin

Szczególnie aktywnie zapiski o dziejach właścicieli Żyrowej publikował Ernst Mücke – nauczyciel w miejscowej szkole, a następnie dyrektor gimnazjum w Strzelcach Opolskich i założyciel strzeleckiego muzeum regionalnego. Poniżej fragmenty jego artykułów opublikowanych niemal dokładnie przed wiekiem (w latach 1925-1927) na łamach “Aus dem Chelmer Lande”.

Wspomnienie hrabiny Wandy
„W zamku swoich przodków u stóp Góry Świętej Anny, w cieniu starych lip parku w Żyrowej, hrabina Anna przyszła na świat w 1937 roku. Została dumą swoich rodziców, hrabiego Amanda i hrabiny Fanny von Gaschin. Tym bardziej, że wiele trosk sprawiała jej urodzona dwa lata później siostra Pamela, która miała problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, ostatecznie (choć o wiele lat później) umierając ubezwłasnowolniona. Kiedy hrabina Wanda ukończyła cztery lata, wraz z rodzicami przeprowadziła się do posiadłości w Krowiarkach. Po śmierci swojego ojca w 1866 roku została dziedziczką tamtejszego majątku. W wieku 19 lat wyszła za mąż za hrabiego Hugo Henckela von Donnersmarcka. Wielkie posiadłości małżonka na terenie Austrii, jak i relacje jego rodziny z austriacką rodziną cesarską sprawiły, że Wanda stała się ważną postacią w wiedeńskim światku. Między innymi dostąpiła zaszczytu bycia damą Orderu Gwiaździstego. Odznaczenie tego kobiecego orderu było czteroramiennym krzyżem, na rogach którego umieszczone zostały gwiazdy. Całość wieńczyła inskrypcja: „Salus et gloria” (czyli – „Zbawienie i chwała”). Tylko damy z najwyższych sfer były odznaczane na wniosek wielkiej mistrzyni w dzień święta Krzyża Świętego. Przyczyną ufundowania orderu miał być pożar, który wybuchł w cesarskim pałacu w Wiedniu 10 września 1668 roku. Płomienie miały również ogarnąć złoty krucyfiks, zwierający relikwie krzyża świętego. Ten miał zostać odnaleziony bez żadnego widocznego uszczerbku w popiołach. Ogień nie dotknął cennej relikwii. Cesarzowa Eleonora, matka cesarza Leopolda, osiem dni po pożarze, jako wspomnienie tego cudownego wydarzenia ustanowiła Order Gwiaździsty. Decyzję tę usankcjonował papież Klemens IX, powierzając pieczę nad orderem arcybiskupom wiedeńskim.”

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 28 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RjTreść komentarza: Nie komentuj jak nie wiesz o czym mowaData dodania komentarza: 2.02.2025, 10:17Źródło komentarza: Kultowe targi rolnicze Opolagra przenoszą się po 20 latach! Gdzie odbędzie się tegoroczna edycja?Autor komentarza: TomTreść komentarza: Hę??Data dodania komentarza: 2.02.2025, 09:23Źródło komentarza: Kultowe targi rolnicze Opolagra przenoszą się po 20 latach! Gdzie odbędzie się tegoroczna edycja?Autor komentarza: LilaTreść komentarza: Opolagra jest w polskiej nowej co najmniej od 10 lat a artykuł dodany dziś. Kogoś coś ominęło?Data dodania komentarza: 1.02.2025, 23:00Źródło komentarza: Kultowe targi rolnicze Opolagra przenoszą się po 20 latach! Gdzie odbędzie się tegoroczna edycja?Autor komentarza: HohohoTreść komentarza: Jak hałas przeszkadza proponuję hodowlę szczurów sam ciągnę te kosze 🤣Data dodania komentarza: 29.01.2025, 20:33Źródło komentarza: Mają dość codziennego hałasuAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Może ktoś wytłumaczyć jak to jest z tym zjazdem z ronda na ul. Moniuszki . Kto ma pierwszeństwo jadący od Krapkowic czy zjeżdżający z ronda i jadący na Moniuszki bo tam jest taki specyficzny zjazd w tym miejscu .Data dodania komentarza: 29.01.2025, 19:04Źródło komentarza: W centrum Krapkowic pojawiło się nowe rondoAutor komentarza: Wilk ArkadiuszTreść komentarza: Niesamowita strata. Pracowaliśmy przez dobrych kilka lat w jednym budy***u. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, zawsze znalazł czas aby zamienić kilka zdań. Nie mogę uwierzyć i pogodzić się z myślą, że nie zamienię już nigdy żadnego zdania z Panem Konradem. Świeć Panie nad Jego duszą, bo to bardzo dobry człowiek był, a rodzinie i bliskim najszczersze wyrazy współczucia.Data dodania komentarza: 27.01.2025, 22:26Źródło komentarza: Zmarł Konrad Bassek – wiceprezes zarządu wydawcy Tygodnika Krapkowickiego
Reklama