Na tym jednak, nie koniec, przez cały październik w lokalnych restauracjach na stołach będzie również królowało pomarańczowe warzywo, koniecznie do nich zaglądnijcie, przypominamy tylko, że Lutz Zimmermann otrzymał zgodę samego mistrza kuchni Michela Morana, na wykorzystanie w swojej restauracji przepisu na zupę dyniową. Tym którzy mają ochotę na pączki dyniowe z nadzieniem dyniowo – pomarańczowym przekazujemy dobre wiadomości – piekarnio – ciastkarnia Krzyś z Rogowa Opolskiego wprowadza je do swojej oferty.
W pomysłach na potrawy z dynią prześcigali się również mieszkańcy powiatu krapkowickiego i tak w konkursie organizowanym przez starostwo na dyniowy przysmak pierwsze miejsce zdobyła Nikolina Lerch – Bieganowska, drugie Dominika Mutz, a trzecie Natalia Kaczmarzyk.
Jeśli chcecie spróbować swoich sił i zmierzyć się z laureatką pierwszego miejsca poniżej podajemy Wam przepis na sernik dyniowy w jej wykonaniu – mówi wicestarosta Sabina Gorzkulla. Niebawem będziemy się chcieli też podzielić innymi przepisami zarówno z potraw rekordowych jak i pozostałych w specjalnie przygotowanej broszurce. Cieszę się ogromnie, że coraz więcej osób uczestniczy w Festiwalu Dyni i chce zaprezentować swoje pomysły, bo to oznacza, że możemy naszych mieszkańców i gości zaskakiwać ciągle czymś nowym.
Sernik dyniowy
Składniki:
Składniki na sernik:
- 1 kg dobrego twarogu
- 4 jajka
- 250-280 g puree z upieczonej dyni
- 1/2 szklanka cukru (jeśli lubisz słodsze serniki możesz dać więcej)
- odrobina kardamonu
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Składniki na spód:
- 200 g ciastek korzennych
- 90 g masła
Składniki na polewę:
- 50 g masy kajmakowej
- 50 g dyni pieczonej
(odrobina śmietanki 30% by rozrzedzić konsystencję)
Orzechy włoskie, 2 łyżeczki cukru, jedna łyżeczka wody
Opis przygotowania
Ciastka blendujemy z płynnym masłem na tzw. mokry piasek. Wyklejamy nim tortownicę wielkość 22-24 cm. Wstawiamy do lodówki na czas przygotowania masy sernikowej.
Wbijamy jajka do misy dodajemy pieczoną dynię i odrobinę twarogu mieszamy na gładką masę. Dodajemy pozostały twaróg, mąkę, cukier, przyprawy i mieszamy najlepiej szpatułką lub krótko mikserem. Wylewamy na ciasteczkowy spód. Wstawiamy do nagrzanego do 160 stopni piekarnika. Pieczemy w kąpieli wodnej (na spód piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne z wrzątkiem). Sernik pieczemy 60 – 75 minut. Po upływie czasu wyłączamy piekarnik ale na 15 minut nie otwieramy piekarnika. Po upływie 15 minut uchylamy lekko drzwi piekarnika. Studzimy najpierw przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika, potem w lodówce.
W rondelku podgrzewamy masę kajmakową, miksujemy razem z dynią, jeśli masa jest lepka, gęsta to można dodać odrobinę słodkiej śmietanki (wiele zależy od dyni do hokkaido trzeba dodać, do prowansalskiej czy naszej polskiej już niekoniecznie). Polewamy sernik. Orzechy włoskie siekamy na mniejsze kawałki. Na patelni rozgrzewamy wodę i cukier do utworzenia karmelu do którego dosypujemy siekane orzechy. Tworzymy na serniku tzw. wianuszek, obsypujemy sernik dookoła po wierzchu.
Taki sernik najlepiej smakuje po całej nocy w lodówce.
Smacznego!
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 10 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze