Rodzina zastępcza tymczasowo lub stale opiekuje się dziećmi, które zostały osierocone, odrzucone lub których rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i opieki. Kieruje się ona dobrem dziecka i poszanowaniem jego praw. Dziecko w rodzinie zastępczej powinno przebywać do momentu uregulowania sytuacji życiowej własnej rodziny. Oczywiście, nie można wykluczyć i takich sytuacji, kiedy dziecko pozostanie pod opieką rodziców zastępczych do momentu osiągnięcia pełnoletności lub usamodzielnienia.
Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo lub osoba samotna, bez względu na to czy posiada własne dzieci i w jakim one są wieku. Przyszli opiekunowie zastępczy powinni posiadać odpowiednie predyspozycje, silną i właściwą motywację, a także powinni być dobrze przygotowani do pełnienia tej niezwykłej, lecz trudnej roli. Innym istotnym warunkiem jest zapewnienie odpowiednich warunków bytowych i mieszkaniowych umożliwiających dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym: rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Osoby, które podejmują się roli rodziny zastępczej, szybko dostrzegają, że jest to największa pomoc, jakiej można udzielić potrzebującemu rodziców dziecku. Wszystkich zainteresowanych i chcących dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krapkowicach pod numerem telefonu 77 44 67 113 lub osobiście w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach, II piętro, pok. 203.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 25 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze