Ze względu na swoje naturalne pochodzenie odpady organiczne są powszechnie uważane za nieproblematyczne i szybko ulegające rozkładowi. Nie jest to jednak takie proste: podczas gdy na przykład ogryzek jabłka potrzebuje tylko około dwóch tygodni, aby całkowicie się rozłożyć, w przypadku owoców tropikalnych proces ten trwa znacznie dłużej - od kilku tygodni do 2-3 lat.
Papier składa się z celulozy, którą pozyskuje się z drewna. W związku z tym papier może również ulegać biodegradacji. Rozkład nieprzetworzonego papieru trwa do sześciu tygodni. Codzienne produkty papierowe są zazwyczaj poddawane dalszej obróbce i zawierają dodatkowe substancje, które zapewniają im większą stabilność i dłuższy okres trwałości. Przetworzony papier rozkłada się średnio od 1 roku do 5 lat.
Materiały takie jak metale korodują, dopóki się nie rozłożą. Puszki po napojach rozkładają się na przysłowiowy pył dopiero po 80-200 latach. W przypadku papieru aluminiowego może to trwać nawet 700 lat.
Rozkład szkła również trwa wieki, a nawet dłużej. Szklana butelka może zatem przetrwać od 4000 do miliona lat. Dlatego tym ważniejsze jest, aby materiały takie jak szkło były ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi.
To samo dotyczy tworzyw sztucznych. Tak więc plastikowy kubek w lesie może leżeć tam na zawsze, jeśli nie zostanie usunięty. Podczas gdy cienkie torby plastikowe wytrzymują około dziesięciu lat, grube mogą przetrwać 120 lat lub więcej. Butelki PET również powinny być poddawane recyklingowi, ponieważ ich rozkład może trwać nawet 500 lat. Szczególnie źle wygląda sytuacja w oceanach, które są praktycznie całkowicie zanieczyszczone cząsteczkami mikroplastiku.
Nie wszystkie odpady są takie same. Pamiętajmy zatem, aby segregować śmieci, poddawać je recyklingowi i co najważniejsze – pozbywać się ich w odpowiedzialny sposób.
Zadanie "Bądź po stronie natury" jest współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 21 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze