Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.urlop.pl/
środa, 22 stycznia 2025 06:24
Przeczytaj:
Reklama
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Tajni radcy, guldeny i sanktuarium

Żyrowa, Krępna, Jasiona, Oleszka czy Góra św. Anny to piękne tereny, po których lubią wędrować nie tylko opolanie. Nie każdy wie, że te ziemie pod swą pieczą miał znamienity ród von Gaschin.

Źródło: Archiwum Państwowe w Opolu

Jak pisze Roman Sękowski w Herbarzu szlachty śląskiej w I poł. XVI w. na Górny Śląsk przybył Mikołaj Gaszyński z Gaszyna. Wżenił się dobrze, głowę do interesów miał bystrą. W efekcie w II poł. XVI w. w jego posiadaniu był już Kietrz, który pozostał siedzibą rodu do 1879 r. Potomkowie mieli zmienne szczęście, lecz fortuna sprzyjała, zwłaszcza braciom: Mikołaj Karol był komturem komandorii joannitów (1626-1641); Melchior Ferdynand kanclerzem i starostą księstwa opolsko-raciborskiego (1636-1652), w 1633 otrzymał tytuł hrabiego dziedzicznych ziem Habsburgów; ufundował klasztor franciszkanów oraz sanktuarium na Górze Św. Anny (1657); Johann Georg, będąc starostą księstwa opawskiego, był również radcą cesarza; Joachim osiadł w Czechach.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 7 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama