Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 07:57
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/profile.php?id=100031786016437
Reklama http://www.budopap.pl/

Ani centa na dotacje z Niemiec

Budżet federalny Niemiec na 2025 rok nie przewiduje funduszy na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej. W praktyce oznacza to, że nie będzie można już ubiegać się o dofinansowania z tych środków m.in. na renowacje zabytków w naszym regionie. Środowisko Mniejszości Niemieckiej jest tym faktem głęboko zaniepokojone.
Ani centa na dotacje z Niemiec
zdjęcie poglądowe

Niemcy ewidentnie szukają oszczędności. Dowodem jest chociażby to, że w projekcie przyszłorocznego budżetu federalnego nie przewidziano m.in. środków na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego na dawnych niemieckich terenach w Europie Środkowej i Wschodniej. Szkoda, bo całkowita rezygnacja z tej pozycji budżetowej oznacza, że nie będzie już pieniędzy na remonty i renowacje niemieckiego dziedzictwa kulturowego w państwach leżących na wyżej wspominanych terenach, w tym także w Polsce.

W poprzednich latach rząd niemiecki na ten cel przekazywał kwoty w wysokości 1,64 mln euro w 2023 roku oraz 496 tys. euro w 2024 roku. Czy to duże kwoty? Lider środowiska Mniejszości Niemieckiej, a także przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek twierdzi, że to niewielkie sumy, aczkolwiek miały one ważne i symboliczne znaczenie.

- Osobiście uważam, że rząd niemiecki nie powinien rezygnować z przekazywania środków na ten cel – wyjaśnia lider ZNSSK-u Rafał Bartek. – Przecież te niecałe 2 miliony euro ani nie „przewrócą”, ani nie „uratują” budżetu niemieckiego, a wręcz przeciwnie, przyniosą wiele korzyści. Fundusze na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej mają ważne znaczenie symboliczne. Przekazanie tych stosunkowo niewielkich środków wyraźnie pokazywało, że rząd niemiecki nie zapomina o miejscach i zabytkach, które niegdyś znajdowały się na terenie ich państwa.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: brożeckaTreść komentarza: Jaja sobie robicie ???? Przecież jak spadnie śnieg to nikt nie przejedzie tą polną drogą- niby objazdem . Jak ludzie mają dojechać do pracy, szkoły i lekarza ???Data dodania komentarza: 19.11.2024, 19:40Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: GrześTreść komentarza: Bo to nie było niemieckie święto.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Dlaczego na rynku nie było flag?
Reklama