Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 14 listopada 2024 05:22
Przeczytaj:
Reklama https://www.facebook.com/people/Autolux/100089368071233/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Ani centa na dotacje z Niemiec

Budżet federalny Niemiec na 2025 rok nie przewiduje funduszy na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej. W praktyce oznacza to, że nie będzie można już ubiegać się o dofinansowania z tych środków m.in. na renowacje zabytków w naszym regionie. Środowisko Mniejszości Niemieckiej jest tym faktem głęboko zaniepokojone.
Ani centa na dotacje z Niemiec
zdjęcie poglądowe

Niemcy ewidentnie szukają oszczędności. Dowodem jest chociażby to, że w projekcie przyszłorocznego budżetu federalnego nie przewidziano m.in. środków na ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego na dawnych niemieckich terenach w Europie Środkowej i Wschodniej. Szkoda, bo całkowita rezygnacja z tej pozycji budżetowej oznacza, że nie będzie już pieniędzy na remonty i renowacje niemieckiego dziedzictwa kulturowego w państwach leżących na wyżej wspominanych terenach, w tym także w Polsce.

W poprzednich latach rząd niemiecki na ten cel przekazywał kwoty w wysokości 1,64 mln euro w 2023 roku oraz 496 tys. euro w 2024 roku. Czy to duże kwoty? Lider środowiska Mniejszości Niemieckiej, a także przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek twierdzi, że to niewielkie sumy, aczkolwiek miały one ważne i symboliczne znaczenie.

- Osobiście uważam, że rząd niemiecki nie powinien rezygnować z przekazywania środków na ten cel – wyjaśnia lider ZNSSK-u Rafał Bartek. – Przecież te niecałe 2 miliony euro ani nie „przewrócą”, ani nie „uratują” budżetu niemieckiego, a wręcz przeciwnie, przyniosą wiele korzyści. Fundusze na ochronę niemieckiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej mają ważne znaczenie symboliczne. Przekazanie tych stosunkowo niewielkich środków wyraźnie pokazywało, że rząd niemiecki nie zapomina o miejscach i zabytkach, które niegdyś znajdowały się na terenie ich państwa.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 12 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Brak słówTreść komentarza: Mamy 11 listopada i dalej nic się nie dzieje... Może liczą, że ludzie sami most postawią..?!Data dodania komentarza: 11.11.2024, 17:04Źródło komentarza: Tymczasowa przeprawa w Żywocicach: nowy most gotowy już wkrótceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: 2 mosty po 120 tys. zł ale calość 6 mlnData dodania komentarza: 10.11.2024, 18:47Źródło komentarza: Jest pozwolenie, czekamy na kasęAutor komentarza: To jest PolskaTreść komentarza: Mosty DMS 65 kosztują około 120 tys. zł za sztukę. Ciekawa hest wycena na 6 mln xDData dodania komentarza: 10.11.2024, 18:45Źródło komentarza: Jest pozwolenie, czekamy na kasęAutor komentarza: boBudowniczyTreść komentarza: Chciałbym nieśmiało przypomnieć że beton z którego robi się przyczółki twardnieje 28 dni do pełnej wytrzymałości, czyli 4 tygodnie, no chyba że zastosują inną technologię bo ani zbrojenia ani szalu***ów nie widaćData dodania komentarza: 10.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Jest pozwolenie, czekamy na kasęAutor komentarza: RgbxfhhjjTreść komentarza: Super starostwa KrapkowiceData dodania komentarza: 9.11.2024, 17:48Źródło komentarza: Jest pozwolenie, czekamy na kasęAutor komentarza: zwykły szarakTreść komentarza: Czy tylko ja mam wrażenie że jeśli policjant zrobi coś dobrego po służbie to wszędzie o tym trąbią ? Rozumiem że w przypadku policji to raczej nienormalne żeby komuś pomóc nie będąc w pracy......?? Z całym szacu***iem dla Pani policjant.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 06:39Źródło komentarza: Uratowała życie
Reklama