Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttp://transport-augustyn.pl/
czwartek, 21 listopada 2024 10:15
Przeczytaj:
Reklama https://pebit.pl/
Reklama http://www.budopap.pl/

Jak zmniejszyć ilość odpadów i wykorzystać resztki warzyw?

Każdemu zdarza się czasem z przerażeniem zauważyć, jak szybko zapełniają się kosze na śmieci? Nie tylko odpadami opakowaniowymi, ale także resztkami warzyw, które w koszu na bioodpady szybko tworzą pokaźną stertę. Idzie jednak unikać odpadów z warzyw i wykorzystywać resztki, dążyć do celu „Zero Waste”.
Jak zmniejszyć ilość odpadów i wykorzystać resztki warzyw?

Źródło: compo.de

Co oznacza Zero Waste? To styl życia, którego celem jest minimalizacja produkcji odpadów we wszystkich możliwych obszarach. Szczególną uwagę zwraca się na unikanie odpadów opakowaniowych oraz marnotrawstwa żywności. Czy uprawiasz już własne warzywa? Jeśli tak, to zrobiłeś już pierwszy krok w kierunku Zero Waste! Pomyśl tylko o tym, ile plastiku znajduje się w opakowaniach warzyw w supermarketach. Uprawiając własne warzywa, unikasz tego typu odpadów. 

A co z odpadami takimi jak puste worki po ziemi do kwiatów? Wiele z takich opakowań można ponownie wykorzystać. Na przykład, worki po ziemi mogą służyć jako pojemniki do uprawy ziemniaków. Takie "upcyklingowe" podejście pomaga zmniejszyć ilość odpadów. Warto także zwrócić uwagę na to, że niektóre opakowania, takie jak kartony wykonane w 100% z makulatury, są bardziej przyjazne dla środowiska.

Decydując się na uprawę własnych warzyw, robisz kolejny krok w stronę Zero Waste. Samodzielnie uprawiane warzywa są często bardziej doceniane i świadomiej konsumowane. W rezultacie, nawet warzywa o nietypowych kształtach trafiają na talerz, zamiast do kosza. W supermarketach takie warzywa często są odrzucane z powodu niewielkich defektów i lądują w śmieciach. 

Podczas przygotowywania posiłków często pozostają skórki i inne resztki warzyw. Nie muszą one jednak trafiać do kosza. Jest kilka sposobów na ich wykorzystanie. Pierwszym z nich jest przetwarzanie skórek warzyw. Skórki wielu warzyw, które zwykle trafiają do śmieci, są jadalne i bardzo zdrowe, zawierają liczne witaminy i błonnik. Można je jeść na surowo lub używać do przygotowania bulionów. Także drewniane końcówki, zewnętrzne liście czy łodygi ziół można użyć do przygotowania smacznych bulionów warzywnych. Resztki ziół mogą być również przetworzone na pesto. Gotowe dania można zamrozić, aby przedłużyć ich trwałość. Niektóre warzywa, takie jak ziemniaki, bataty, por, kapusta pekińska czy seler naciowy, można zasadzić ponownie, aby wyrosły nowe rośliny. Resztki warzyw zawierają cenne składniki odżywcze, które można wykorzystać w ogrodzie. Pocięte na małe kawałki resztki można kompostować, a po pewnym czasie kompost można dodać do gleby jako naturalny nawóz. A jeśli masz zwierzęta, mogą one cieszyć się z resztek warzyw jako smakołyków. Króliki na przykład jedzą nie tylko marchewki, ale także wiele innych warzyw. Jednak niektóre warzywa, jak cebula czy ostry imbir, nie są dla nich odpowiednie, więc warto wcześniej sprawdzić, które resztki są bezpieczne dla zwierząt.

Redukcja odpadów warzywnych to istotny krok w stronę życia zgodnego z filozofią Zero Waste, która promuje minimalizację odpadów i marnotrawstwa. Dzięki uprawie własnych warzyw, ponownemu wykorzystaniu opakowań, przetwarzaniu resztek i kompostowaniu, możemy znacząco zmniejszyć ilość odpadów trafiających do kosza. Każdy z tych kroków nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także promuje bardziej świadome i zrównoważone podejście do życia. W ten sposób, dbając o resztki warzyw, dbamy także o przyszłość naszej planety.

Zadanie współfinansowane z budżetu powiatu krapkowickiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EmerytTreść komentarza: Nie rozumiem budowlańców dróg. Ja bym przywióż dwie wywrotki kamienia i zasypał dziurę. była by przejezdna droga. Po czasie jak przęsła by były gotowe to zamknął bym do remontu wysypany odcinek drogi.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 10:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: 321Treść komentarza: Ta tymczasowa przeprawa to będzie dramat jeżeli nie zostanie jakoś zabezpieczona przed tirami. Każdy wie jak sprawa wygląda w Łowkowicach - mimo zakazów codziennie przejeżdżają tam dziesiątki tirów. Policja ma na tą sprawę mocno wywalone, pojawią się raz na tydzień i zadowoleni, a tirowcy nadal z premedytacją łamią prawo.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 07:20Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: TTreść komentarza: Jaki przetarg? Są tryby nieko***urencyjne i przesła***i żeby je zastosować. Polecam aby ktoś w GDDKiA poczytał Ustawę PZP ze zrozumieniem.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 06:52Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: IreneuszTreść komentarza: Całowali PiS w dupę dlą koryta to kasy nie będzie połowa listopada mikołaja a przejazdu ni ma nieudaczniki na stołkach gdy tumany głosująData dodania komentarza: 20.11.2024, 05:43Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: brożeckaTreść komentarza: Jaja sobie robicie ???? Przecież jak spadnie śnieg to nikt nie przejedzie tą polną drogą- niby objazdem . Jak ludzie mają dojechać do pracy, szkoły i lekarza ???Data dodania komentarza: 19.11.2024, 19:40Źródło komentarza: GDDKiA: Most na Osobłodze szybko nie powstanieAutor komentarza: GrześTreść komentarza: Bo to nie było niemieckie święto.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Dlaczego na rynku nie było flag?
Reklama