Upalne piątkowe popołudnie 19 lipca upłynęło w Galerii Studnia pod znakiem sztuki i wspomnień. Wernisaż wystawy szkła autorstwa krapkowickiego artysty, Andrzeja Kałuckiego, przyciągnął licznych gości. Jednak prawdziwą wisienką na torcie była możliwość spotkania się z żyjącymi członkami legendarnego zespołu bigbitowego – Skarabeusze. Wydarzenie rozpoczęło się od recitalu Żanety Plotnik-Krumpietz, która w towarzystwie Korneliusza Wiatra wykonała wiele kultowych piosenek z lat 20. i 30. XX wieku. Publiczność, znając teksty utworów, żywo reagowała, dołączając do śpiewu i tworząc niemal chóralne wykonania. Wspólna zabawa w rytm ponadczasowych melodii przeniosła wszystkich w przeszłość, przypominając atmosferę dawnych lat.
Kulminacyjnym punktem wieczoru było spotkanie z Janem Cebullą i Markiem Kaliszem – dwoma członkami zespołu Skarabeusze, który swoje triumfy święcił w latach 60. ubiegłego wieku. Zespół powstał w 1966 roku na fali popularności bigbitu, a jego skład tworzyli: Jan Cebulla (gitara basowa), Marek Kalisz (gitara), Adam Michna (wokal), Dariusz Śnieżko-Błocki (gitara) i Henryk Chudy (perkusja). Ich muzyka była nie tylko odzwierciedleniem tamtych czasów, ale i głosem młodego pokolenia, pragnącego wyrazić siebie poprzez nowoczesne dźwięki. Spotkanie prowadziła Żaneta Plotnik-Krumpietz, która przeprowadziła wywiad z zaproszonymi muzykami. Z sali padały liczne pytania o historię zespołu, jego skład i repertuar. Wspomnienia były wzruszające, szczególnie że z oryginalnego składu nie żyje już dwóch członków – Adam Michna i Darek Śnieżko-Błocki. Ich nieobecność była szczególnie odczuwalna, ale wśród zgromadzonych osób obecne były ich rodziny, które podzieliły się swoimi wspomnieniami.
Wśród gości pojawiła się Maria Łuczkowska, siostra Adama Michny, która wzruszająco opowiadała o swoim bracie. Przybliżyła jego postać, wspominając m.in. o tym, jak mimo zakazu rodziców wymykała się na koncerty Skarabeuszy, aby wspierać brata.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 20 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze