Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
niedziela, 6 kwietnia 2025 22:36
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Rzeka nie jest śmietnikiem

Rzeki, naturalne żyły życia na naszej planecie, od zawsze dostarczały wodę pitną, żywność, a także były kluczowe dla transportu i handlu. Niestety, w dzisiejszych czasach, wiele z tych rzek zmaga się z poważnym problemem: zanieczyszczeniem śmieciami. To nie tylko estetyczny problem, ale także zagrożenie dla życia w wodzie i zdrowia publicznego.
Rzeka nie jest śmietnikiem

Źródło: wodnesprawy.pl

Plastik stał się symbolem naszej współczesnej cywilizacji, ale również jednym z największych problemów ekologicznych. Coraz więcej plastiku trafia do naszych rzek, a ostatecznie do oceanów. Według danych naukowców, każdego roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach. To równoważne z wylaniem jednej ciężarówki śmieci do oceanu co minutę. Ta skala zanieczyszczenia powoduje śmierć milionów zwierząt morskich rocznie, a także ma negatywny wpływ na nasze zdrowie poprzez mikroplastiki, które dostają się do naszej diety i wody pitnej.

Mikroplastik i inne skutki
Zanieczyszczenie rzek ma poważne konsekwencje zarówno dla środowiska jak i ludzi. Ekosystemy wodne cierpią w wyniku zatruwania wód, a życie morskie jest zagrożone przez tonę plastiku dryfującego w wodzie. Zwierzęta morskie często mylą kawałki plastiku z pożywieniem, co prowadzi do zakleszczenia się plastikowych odpadków w ich przewodach pokarmowych. To z kolei może powodować blokady jelit, prowadząc do głodu, chorób i w skrajnych przypadkach nawet śmierci zwierząt. Ponadto, rozkładający się plastik uwalnia toksyczne substancje chemiczne, które mogą zanieczyścić wodę i środowisko, szkodząc organizmom morskim i wpływając na całe ekosystemy. Zanieczyszczone wody mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u ludzi, zarówno poprzez bezpośredni kontakt z wodą, jak i poprzez spożycie skażonych organizmów morskich.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 7 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Nie wiemy co robi do końca nasza rodzina, znajomi. Kim byli nasi pradziadkowie, ale wiemy, co się działo w 1364 roku xdData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama