Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 00:37
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama

Poczet władców Krapkowic - Jerzy Hohenzollern Część I

W 1532 roku zmarł Jan II Dobry, przedstawiciel siódmego pokolenia Piastów władających Krapkowicami i ostatni właściciel miasta z tego rodu. Jego następcą został margrabia Ansbachu, Jerzy Hohenzollern.
Poczet władców Krapkowic  - Jerzy Hohenzollern Część I

Ród z wielką przyszłością
Odwiedzając położony w niemieckiej Frankonii Ansbach, nie sposób przejść obojętnie obok pięknego barokowego pałacu. Obecnie pełni on funkcję siedziby rejencji Środkowej Frankonii oraz muzeum zamkowego należącego do Bawarskiego Zarządu Pałaców. Niewiele pozostało z dawnego zamku wodnego, rozbudowanego na początku XV wieku za ówczesnymi murami miejskimi. Właściwie tylko w północno-zachodnim skrzydle pałacu znajdują się pozostałości budynku, w którym 4 marca 1484 roku przyszedł na świat Jerzy Hohenzollern. 

Reklama

Jerzy był czwartym dzieckiem Fryderyka Hohenzollerna i jego żony Zofii Jagiellońskiej, córki króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy – Kazimierza IV Jagiellończyka. Dla margrabiego Ansbachu, który nie był zaliczany wówczas do najważniejszych politycznie państw niemieckich, taki ożenek był czymś niezwykle prestiżowym. Zofia prócz renomy wniosła do małżeństwa sławną wtedy w całej Europie jagiellońską płodność. Małżeństwo doczekało się osiemnaściorga dzieci. W kolejności były to: Elżbieta, Kazimierz, Małgorzata, Jerzy, Zofia, Maria, Anna, Barbara, Albrecht, Fryderyk, Jan, Elżbieta, Barbara, Fryderyk, Wilhelm, Jan Albrecht, Fryderyk Albrecht oraz Gumprecht. Piątka z nich zmarła w dzieciństwie, w pozostałej trzynastce uświadczymy dwóch książąt, margrabiego, wicekróla, dwóch arcybiskupów, dwóch proboszczów, dwie księżne, margrabinę, margrabiankę oraz landgrafkę. A mamy tu  zaledwie jedną z gałęzi rodu Hohenzollernów, których kuzynowie władali wówczas Brandenburgią. Śmiało można więc powiedzieć, że już wtedy mieliśmy do czynienia z rodem znaczącym w skali europejskiej. Przy tym było jeszcze bardzo daleko do tytułów z późniejszych wieków, kiedy Hohenzollernowie zostali między innymi królami Prus, Rumunii oraz cesarzami niemieckimi. Wielka przyszłość dopiero na nich czekała.

Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 23 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Nie wiemy co robi do końca nasza rodzina, znajomi. Kim byli nasi pradziadkowie, ale wiemy, co się działo w 1364 roku xdData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama