Sprawa uznania Ślązaków za odrębną grupę narodową od lat jest problematyczna. Obecnie narodowość śląska nie jest uznawana przez żadne państwo. Polski Sąd Najwyższy w 1998 roku i w 2007 roku przyjął, że w powszechnej ocenie społecznej Ślązacy nie są uważani za odrębną grupę narodową. Dlaczego? Organy sprawiedliwości stoją na stanowisku, iż naród śląski nie istnieje w powszechnej świadomości ani też w aktach prawnych, a postrzeganie odrębności Ślązaków (językowe, obyczajowe) wiąże się raczej z historycznymi regionami (Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Śląsk Cieszyński) kraju, a nie z istnieniem narodu śląskiego.
Mimo to już podczas Narodowego Spisu Powszechnego, który odbył się w Polsce w 2002 roku, narodowość śląską zadeklarowały 173 153 osoby. Blisko 20 lat później, podczas polskiego Narodowego Spisu Powszechnego, śląską identyfikację narodowo-etniczną zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 osób jako identyfikację pierwszą, a 359 636 jako identyfikację drugą. To sporo, biorąc pod uwagę pewne utrudnienia techniczne związane z zadeklarowaniem narodowości śląskiej. Problem zauważyli śląscy działacze.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 9 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze