W Polsce zanika zainteresowanie posługą kapłańską wśród młodych ludzi. Dane z 74 ośrodków formacyjnych niepokojąco ukazują wyraźny spadek liczby nowych kandydatów do kapłaństwa – w tym roku zaledwie 280 osób zgłosiło się do seminariów diecezjalnych i zakonnych. W Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu formację rozpoczęły dwie osoby. Po niespełna kilku miesiącach na pierwszym roku pozostał już jednak tylko jeden alumn. Z opublikowanych w tym roku na stronie diecezji opolskiej danych dotyczących zmian personalnych w diecezji wynika, że na emeryturę przeszło 13 księży. Natomiast tych, którzy w tym roku przyjęli święcenia kapłańskie, było 8. Jeśli do dnia przyszłorocznych święceń prezbiteratu nie zrezygnuje żaden z diakonów, w 2024 roku możemy spodziewać się jedynie 3 neoprezbiterów, spośród których jeden pochodzi z diecezji opolskiej, jeden z gliwickiej, a trzeci z diecezji Sokodé w Togo, który od kilku lat studiuje w naszym kraju.
Przypomnijmy, że w odezwie skierowanej do diecezjan odczytywanej podczas mszy świętych w niedzielę 21 maja biskup Andrzej Czaja poinformował, że już w tym roku nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii.
„Wzrośnie deficyt kapłanów (...). Dlatego osiem wspólnot parafialnych zostanie połączonych z innymi, a wierni będą musieli się dzielić jednym proboszczem. Trzeba się więc jeszcze więcej modlić o kapłanów, a także za kapłanów o potrzebne siły i wierne ich trwanie przy Panu. Nie możemy też ustawać w modlitwie za młode pokolenie, o żywą wiarę w ich sercach, by nie żyli bez Jezusa” - zaapelował wówczas biskup opolski.
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 14 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze