Przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych wbrew pozorom nie ma w sobie nic z posępnego i dla wielu przytłaczającego czasu mierzenia się ze śmiercią, stratą i opłakiwaniem zmarłych osób. W Kościele rzymskokatolickim jest to jednak dzień radosny. Świadczyć o tym może chociażby biały kolor szat liturgicznych używany w tym dniu podczas mszy świętej. 1 listopada Kościół uroczyście wspomina wszystkich świętych. Wszystkich, to znaczy ilu? Na to pytanie nikt nie udzieli precyzyjnej odpowiedzi. Nie wiemy, ilu ludzi, którzy odeszli z tego świata, zmarło w opinii świętości. Ilu jest tzw. cichych świętych, niewyniesionych oficjalnie przez papieża na ołtarze, po żmudnym procesie kanonizacyjnym – stwierdzającym, czy dana osoba zasługuje na taką godność czy też nie? Nie brakuje też takich, którzy umarli w opinii świętości. Czasem może mówiło się o nich, że „pójdą z butami do nieba”. Oficjalnie jednak nie zgłoszono ich jako kandydatów na ołtarze. Nie wiemy też, jak wielu ludzi umierających w samotności albo gdzieś na krańcu świata wiodło życie, które jedynie w oczach samego Boga zasłużyło na niebo, czyli dołączenie do grona świętych i aniołów.
Warto dodać, że ci „tajemniczy święci” siłą rzeczy nie mają w kalendarzu liturgicznym wyznaczonej daty swojego wspomnienia lub święta, jak np. święty Franciszek z Asyżu, którego wspominamy 4 października, święty Mateusz pod datą 21 września, świeci Apostołowie Piotr i Paweł z 29 czerwca czy bliski tak wielu Jan Paweł II, którego z kolei wspominamy 22 października. Dzień Wszystkich Świętych jest zatem dniem, w którym Kościół wspomina znanych i nieznanych świętych. Wszystkich. Zarówno tych z przypisaną datą w kalendarzu liturgicznym, jaki i tych, którzy takiego „własnego” dnia nie posiadają.
O niezliczonej liczbie świętych mówi także fragment wyjęty z Księgi Apokalipsy św. Jana, który tego dnia odczytywany jest podczas mszy świętej: „Potem ujrzałem wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy” (Ap 7, 9-10).
Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 31 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze