Obawy związane z zimną zimą to – można rzec cynicznie - gorący temat (!) w ostatnim czasie. Rządowy pomysł, by to samorządy zajęły się sprzedażą węgla „po korzystnej cenie” – na przykład poprzez spółki komunalne bądź przedsiębiorstwa - spotkał się z brakiem entuzjazmu ze strony większości miast i gmin, a wręcz z ostrą krytyką z ich strony. W minionym tygodniu zdecydował się na to tylko Otwock. Sprawdziliśmy, czy takie gminne punkty mogą pojawić się w powiecie krapkowickim.
- Nie możemy się na ten temat wypowiadać, zanim nie pojawią rozwiązania prawne, które by to w jakiś sposób regulowały i musiałyby się one pojawić w trybie pilnym – sekretarz gminy Krapkowice Harald Brol wypowiada się na ten temat ostrożnie i powściągliwie. – Na razie mamy tylko medialne hasła, żadnych konkretów, tymczasem musiałoby to być regulowane ustawą i rozporządzeniami, zadanie musiałoby być finansowane przez rząd.
Wójt Walec wypowiada się w podobnym tonie:
- Na chwilę obecną nie ma żadnych obowiązujących przepisów prawa dotyczących tych zapowiedzi, dlatego obecnie nie rozważam takiego scenariusza – mówi Marek Śmiech.
W gminie Zdzieszowice tym bardziej nie ma takich przymiarek:
- Otwock zajmuje się dystrybucją węgla, ale nikt nie wie, na jakich zasadach i po ile – zauważa wiceburmistrz Artur Gasz. – Jeśli nawet zaistniałyby odpowiednie uregulowania, które umożliwiałyby nam taką działalność zgodnie z prawem, i tak nie mielibyśmy za bardzo też jak tego zrobić. W Otwocku skład węgla ulokowano w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, wykorzystując wagę do ważenia odpadów. U nas nie mamy takiej możliwości, bo PSZOK-iem administruje związek międzygminny Czysty Region, a nie gmina. Tak więc nie mamy miejsca ani sprzętu. Pod urzędem szuflami tego robić nie będziemy. Poza tym nasza gmina jest dość specyficzna: pominąwszy te gospodarstwa, gdzie zainwestowano w ogrzewanie ekologiczne, u nas więcej osób palić będzie teraz koksem niż węglem. Koks można kupić bez problemu – i choć to kuriozalne – dużo taniej… Jesteśmy w końcu miastem koksowników.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 11 października - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze