Na samym początku przypomnijmy, że Krampskie Bery to jedna z najsłynniejszych grup obrzędowych , która kultywuje wodzenie niedźwiedzia w naszym regionie. W okresie karnawałowym grupa wizytuje domostwa w Krępnej. Mieszkańcy tańczą z uczestnikami korowodu i wysłuchują życzeń.
Jest to spore przedsięwzięcie, a przygotowania do niego rozpoczynają się już jesienią. Wówczas uczestnicy uczą się swoich ról i opracowują program. Mimo upływu lat grupa wciąż zaskakuje swoją kreatywnością artystyczną i pomysłowością.
Uczestnicy korowodu podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza z nich składa się z tradycyjnych barwnych postaci takich jak: ber czyli tradycyjna kukła wykonana ze słomy, trajber, myśliwy, opiekun niedźwiedzia, policjant pilnujący porządku, kominiarz, baba, śmierć, diabeł i inni. Druga grupa to orkiestra, w której skład wchodzi najczęściej akordeonista, trębacz, klarnecista, saksofonista i inni.
Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 9 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze