Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tygodnik-krapkowicki.pl/s/8/reklama
wtorek, 8 kwietnia 2025 00:35
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Zamożni i biedni

Ministerstwo Finansów ogłosiło w minionym tygodniu nowe dane, podsumowujące dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca polskich miast i wsi. Dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi są ogromne. Jak zawsze w czołówce tych pierwszych jest Gogolin – to 68. miejsce w kraju i 2. w województwie.
Zamożni  i biedni

Serwis Samorządowy PAP ogłosił listę zatytułowaną „Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce w 2022 roku”. Zestawienie opiera się na dochodach podatkowych za 2020 r. (zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2021 r.) w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Statystyki te służą potem ministerialnym służbom do wyliczenia tzw. podatku „janosikowego”. Chodzi o obowiązkowe wpłaty naliczane do budżetu państwa na podstawie ustawy z  13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego tym gminom i powiatom , których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w tej ustawie. Podatek od „bogactwa” zwany również „solidarnościowym” lub „wyrównawczym” oddają ci, których dochód na jednego mieszkańca wynosi 150 procent średniej krajowej, następnie pieniądze trafiają do budżetów gmin najbiedniejszych…

Rankingów miast i gmin jest bardzo wiele, różnią się metodologią, stąd również wynikają różnice w kolejności na liście. Ten który opracowuje Ministerstwo Finansów należy do najprostszych i najbardziej miarodajnych.   Zamożność określana jest na podstawie wpływów, jakie samorządom udało się pozyskać: to dochody z tytułu PIT i CIT oraz podatki m.in. od nieruchomości, leśny rolny itd. 

Zasadniczo od rankingu miesięcznika samorządowego „Wspólnota” (który również co roku jest szeroko komentowany przez wiele środowisk) metodologię różni to, że nie uwzględnia ona subwencji – czyli tzw. „znaczonych” pieniędzy rządowych wspomagających działalność szkół czy też właśnie subwencji wyrównawczych.   

Zasadniczo najnowszy raport Ministerstwa Finansów nie przyniósł wielkich zaskoczeń. Czołówka najbogatszych jest stała. To gminy: Kleszczów (woj. łódzkie) z kwotą 29 704,36 zł (!) przypadającą na 1  mieszkańca, Kobierzyce (dolnośląskie) z kwotą 8 124,74 i Rząśnia (łódzkie) z kwotą 7 383,7 zł. 

Szczegóły i więcej informacji z powiatu krapkowickiego w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 2 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Witam, mam zdjęcie... pan handlarz ustawił 5 aut wzdłuż płotu obok przedszkola nr 1... łatwo jest poznać, to wiekowe pojazdy na obcych rejestracjach. Widok żenujący. To 3 stare kabriolety, rdzewiejące bmw, ford mondeo, a ostatnio pojawili się rozklekotane Alfa Romeo... no wkurzyć się można.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Czy strefa płatnego parkowania będzie powiększona?Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Gdzie tu jest bezpieczeństwo jak dalej ludzie źle parkują przy liceum w Otmęcie na ks. duszy blokując widoczność i wjazd do garaży i nikt sobie z tego nic nie robiData dodania komentarza: 4.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Bezpieczniejsze drogi w powiecie krapkowickim! Trwa modernizacja kluczowych trasAutor komentarza: MAŁA MI😸Treść komentarza: PRIMA APRYLIS BO SIĘ POMYLISZ🤣ALE ŻARCIK FAJNY😄Data dodania komentarza: 3.04.2025, 20:46Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Nie wiemy co robi do końca nasza rodzina, znajomi. Kim byli nasi pradziadkowie, ale wiemy, co się działo w 1364 roku xdData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: MaxTreść komentarza: Do szczęścia są tu potrzebni . Mają swoje zamki swoje lasy niech tam się spotykają a nie w PolsceData dodania komentarza: 3.04.2025, 07:31Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do MosznejAutor komentarza: AntyKTreść komentarza: Widać luki w wiedzy historycznej w Red TK. Do spotkania europejskich monarchów i książąt doszło m.in. w Krakowie, około 22–27 września 1364 r. z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego, króla Polski.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:37Źródło komentarza: Królowie Europy zjadą do Mosznej
Reklama