W gronie senatorów, samorządowców, ale też dyrektorów placówek opieki dyskutowano o rozwiązaniach i zagrożeniach związanych z opieką całodobową nad seniorami i osobami z niepełnosprawnościami.
- Biorąc pod uwagę specyfikę naszego powiatu i kwestie demograficzne związane ze starzejącym się społeczeństwem oraz wysoką emigracją zarobkową, dobrze że dyskusja w tak ważnym temacie społecznym rozpoczyna się u nas - mówił starosta krapkowicki Maciej Sonik, otwierając posiedzenie.
Jako pierwsza o doświadczeniach samorządu mówiła podczas prezentacji pod nazwą „W domu czy w instytucji?” wicestarosta Sabina Gorzkulla.
- Nie da się myśleć o opiece długoterminowej bez brania pod uwagę głosu tych, których to dotyczy, osób które podejmują decyzję albo w przyszłości przed nią staną, dlatego przygotowując się do posiedzenia komisji, zadałam mieszkańcom pytania w internetowej ankiecie. Wnioski z nich nasuwają się same. Deinstytucjonalizacja to proces, który powinien nastąpić w Polsce ze względu na naturalnie silnie zakorzenione przekonania, że najlepszą opiekę sprawuje rodzina, ale rodzina, która może liczyć na wsparcie. Placówki takie jak DPS powinny stwarzać możliwość wyboru, gwarantować profesjonalizm, budować rodzinną atmosferę i w oparciu o to, co robią na co dzień, wzmacniać świadczenie usług społecznych. Jeszcze wiele rozmów przed nami, ale z pewną satysfakcją patrzę na dzisiejszy dzień, biorąc pod uwagę nasze doświadczenia w zakresie pieczy zastępczej, które też wdrażaliśmy jako jedni z pierwszych w kraju - podsumowała wicestarosta Gorzkulla.
Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Krapkowickiego z 17 maja - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze