Skutki uszkodzeń bariery skórnej w AZS
Bariera skórna odgrywa ważną rolę w bronieniu organizmu przed czynnikami zewnętrznymi oraz w zapobieganiu nadmiernej utracie wody. W atopowym zapaleniu skóry występuje uwarunkowany genetycznie defekt bariery skórnej, co sprawia, że nie spełnia ona swoich funkcji. Staje się więc bardziej przepuszczalna dla drobnoustrojów i podatna na zakażenia.

Jednym z najczęstszych powikłań u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry jest zakażenie gronkowcem złocistym. Bakteria ta bardzo często kolonizuje skórę chorych na AZS, ponieważ ich bariera ochronna skóry jest uszkodzona. Gronkowiec może nasilać objawy atopowego zapalenia oraz zwiększać częstotliwość zaostrzeń – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Konsekwencją uszkodzenia bariery skórnej jest także to, że skóra traci nawilżenie i przejawia nadmierną suchość, prowadzącą do jej łuszczenia i pękania. W dodatku suchość skóry wzmaga jej swędzenie, zaś drapanie będzie prowadziło do jeszcze większych uszkodzeń i sprzyjało zakażeniom.
Jak zapobiegać zakażeniom w atopowym zapaleniu skóry?

Profilaktyka infekcji w atopowym zapaleniu skóry jest niezmiernie istotna, ponieważ może uchronić skórę przed bolesnymi zaostrzeniami. Oto, co należy robić, aby zmniejszać ryzyko zakażeń.
Nawilżająca pielęgnacja skóry atopowej
Aby zapobiegać zakażeniom w atopowym zapaleniu skóry, należy skoncentrować się przede wszystkim na wsparciu bariery skórnej. Zaleca się regularnie nawilżać skórę emolientami. Są to preparaty, które przyczyniają się do odbudowania bariery skórnej i zatrzymywania wilgoci. Gdy są systematycznie stosowane, poprawiają kondycję skóry: zmiękczają ją i uelastyczniają, dzięki czemu zapobiegają jej pękaniu. Powlekają ją też ochronną warstwą lipidową. Tym samym wzmacniają możliwości obronne skóry i obniżają ryzyko infekcji.
Atopicin od Verdelove – pomoc w regeneracji uszkodzonej skóry
Atopicin od Verdelove to specjalistyczna linia dermokosmetyków do codziennej pielęgnacji atopowej skóry, która jest narażona na pękanie i infekcje. Dermokosmetyki intensywnie nawilżają skórę, wspomagając jej regenerację i odbudowę bariery skórnej. Dzięki temu zapewniają jej ochronę przed pękaniem oraz wnikaniem drobnoustrojów.

Jeśli Twoja skora jest alarmująco sucha, co grozi jej pękaniem, sięgnij po mazidło emolientowe Atopicin od Verdelove https://atopicin.pl/produkt/mazidlo-do-suchej-skory/. Działa jak kojący opatrunek, łagodząc ekstremalnie przesuszoną skórę. Ponadto powleka ją natłuszczającą warstwą, chroniąc skórę przed uszkodzeniami i wspomagając jej regenerację. Mazidło jest bogate w naturalne składniki: masło shea, olej jojoba, olej konopny i witaminę E.
Dermokosmetyki Atopicin cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników, co możesz sprawdzić, wpisując Atopicin w Google. Dowiedz się więcej o produktach na https://atopicin.pl/ lub poznaj inne kosmetyki marki Verdelove verdelove.pl.
Dbałość o higienę
Kolejnym ważnym elementem profilaktyki zakażeń w AZS jest przestrzeganie zasad higieny:
- branie codziennie kąpieli lub prysznica – przy użyciu emoliencyjnych, antybakteryjnych środków myjących dla atopików i letniej wody,
- profilaktycznie 2-3 razy w tygodniu można także skorzystać z kąpieli w substancjach antyseptycznych, np. w podchlorynie sodu - taka kąpiel z powodzeniem zmniejszy liczbę bakterii i grzybów znajdujących się na skórze. Pamiętajmy jednak, aby odbywała się w letniej wodzie i trwała nie dłużej, niż 10 minut,
- częsta zmiana ubrań, pościeli i ręczników – jeśli to możliwe, warto prać je w jak najwyższej temperaturze (40°C-90°C), aby wyeliminować znajdujące się na nich drobnoustroje,
- prasowanie ubrań, pościeli i ręczników – pozwala nie tylko unicestwić znajdujące się na nich bakterie, ale też zmiękczyć tkaniny, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla atopowej skóry.
Unikanie drapania i pocierania skóry
W ramach profilaktyki zakażeń, osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny również unikać drapania i pocierania skóry, ponieważ powoduje to jej uszkodzenia.
W ograniczeniu potrzeby drapania pomoże przede wszystkim stosowanie odpowiednich leków, np. miejscowych kortykosteroidów i doustnych leków przeciwhistaminowych, które zmniejszają świąd skóry. Aby zapobiec drapaniu się podczas snu, można założyć na noc specjalne rękawiczki dla osób z AZS. Wskazane jest też unikanie czynników, które mogą wywołać swędzenie: alergenów, substancji drażniących w kosmetykach, wysokiej temperatury, pokarmów bogatych w histaminę, stresu czy ubrań z wełny.
Ponadto należy unikać szorstkich tkanin, ponieważ trąc o skórę, mogą powodować jej mechaniczne podrażnienia i uszkodzenia, a także wywoływać uczucie swędzenia. Najlepszym wyborem będą tkaniny naturalne, np. bawełna czy jedwab.
Prawidłowe leczenie AZS i wczesna reakcja na zakażenia
Ważne jest też, aby leczenie atopowego zapalenie skóry przebiegało zgodnie z zaleceniami dermatologa. Należy przestrzegać odpowiedniego dawkowania i czasu stosowania danych leków. Najczęściej w leczeniu AZS wykorzystywane są kortykosteroidy miejscowe, które w połączeniu z emolientami zapewniają zadowalający efekt terapeutyczny. A dzięki szybkiemu działaniu, zmniejszają ryzyko kolonizacji skóry przez gronkowca złocistego. Niemniej muszą być stosowane pod kontrolą lekarza, gdyż w przypadku nadużywania tych środków mogą pojawić się poważne skutki uboczne, obejmujące np. zanik skóry.
Gdy mimo wszystko dojdzie do zakażenia skóry, o czym mogą świadczyć np. miodowo-żółte strupy z wysiękiem w obrębie zmian atopowych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lecząc infekcję na wczesnym etapie, można zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia i poważniejszych komplikacji.
Podsumowanie
Chorzy na AZS są szczególnie narażeni na pękanie skóry i infekcje, ponieważ ich skóra jest bardzo sucha i swędząca, co wynika z uszkodzenia jej ochronnej bariery. Dlatego kluczowe w zapobieganiu infekcjom jest nawilżanie i zabezpieczanie skóry dobrymi emolientami – takimi, jak np. Atopicin. Oprócz tego pacjenci z AZS powinni przykładać dużą wagę do higieny i stosowania leków zgodnie ze wskazaniami lekarza, a także do unikania czynników zaostrzających swędzenie. A już przy pierwszych objawach zakażenia skóry powinni udać się do lekarza, aby opanować infekcję na wczesnym etapie.