Charakterystyka łojotokowego zapalenia skóry
ŁZS jest przewlekłą dolegliwością, z której nie da się wyleczyć, ma ona swoje okresy remisji i nawrotów. Przy tym schorzeniu dochodzi do nadmiernej produkcji gruczołów łojowych. Przez dużą ilość tłustego łoju (a więc dobre warunki) drożdżopodobne i lipofilne grzyby malassezia furfur za bardzo się rozmnażają, wywołując stan zapalny oraz przykre objawy. Jak do tego dochodzi? Podejrzewa się, że mediator zapalny powstaje na takiej zasadzie, że metabolity grzybów reagują z uwalnianymi z gruczołów łojowych triglicerydami. Dodatkowo naskórek może się łuszczyć, tworząc trudną do usunięcia skorupę. Co gorsza, zmiany mogą swędzieć i rozprzestrzeniać się po innych częściach ciała, bogatych w gruczoły łojowe. Wszystkiemu towarzyszy nadmierne przetłuszczanie się oraz wypadanie włosów.
Do powstawania ŁZS może przyczyniać się:
zła dieta,
niewłaściwa pielęgnacja,
przewlekły stres,
choroby, które osłabiają układ odpornościowy,
zaburzenia hormonalne.
Co warto wybrać na przetłuszczanie się włosów i inne objawy przy ŁZS?
W terapiach łojotokowego zapalenia skóry zalecanych przez dermatologów stosuje się substancje przeciwgrzybicze, keratolityczne oraz kortykosteroidy. Takie leczenie przeprowadza się pod okiem specjalisty. Należy ściśle przestrzegać jego zaleceń i zgłaszać się na kolejne, wyznaczone przez niego wizyty kontrolne.
Ponadto dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokiej jakości dermokosmetyków, bazujących na piroktonie olaminy, ponieważ jest to skuteczny składnik, stosowany w niwelowaniu ŁZS. Skutecznie hamuje rozwój grzybów, działa antybakteryjnie i łagodzi stany zapalne. Co ważne zmiękcza zrogowaciały naskórek, a także przyspiesza jego wymianę. Stosowany w kosmetykach w stężeniu 0,5-1% zmniejsza rumień, łuszczenie, a nawet świąd. Zdrowa skóra głowy to również odżywione i zakotwiczone cebulki włosów.
.jpg)
Przy łojotoku spowodowanym schorzeniem, jakim jest ŁZS, efektywnie działają kosmetyki z piroktonem olaminy, a także mleczkiem pszczelim. Dobrze, aby takie produkty były wzbogacone kwasami, szczególnie korzystne działanie, hamujące nadprodukcję sebum ma kwas jabłkowy. Warto korzystać z zestawów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji skóry objętej łojotokowym zapaleniem skóry, ponieważ, mają holistycznie dobrane składy. Takie produkty pozwolą oddziaływać na wszystkie charakterystyczne oraz dokuczliwe zmiany – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku
Wybierz szampon do przetłuszczających się włosów w zestawie z płynem i emulsją od Seborh
.png)
.png)
Szampon Seborh – znajdziesz w nim np.: siarczek selenu, glinkę białą czy pirokton olaminy niweluje wszystkie objawy choroby. Szybko oczyszcza, złuszcza, po czym usuwa martwy naskórek. Produkt reguluje pracę gruczołów łojowych, regeneruje i wzmacnia skórę.
Emulsja Seborh – ma w sobie np.: siarkę, kwas mlekowy i pirokton olaminy świetnie reguluje pracę sebum. Produkt łagodzi ogniska zapalne, odkaża, zmiękcza, złuszcza, a także regeneruje naskórek.
Płyn Seborh – znajdziesz w nim argininę, dużo kwasów, np. jabłkowy czy glikolowy, jak również ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, dlatego poprawia mikrokrążenie i wzmacnia naczynia krwionośne. Co istotne preparat złuszcza martwy naskórek, zatrzymuje wodę w skórze oraz ją wzmacnia.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z ŁZS?
Koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty, jakim jest dermatolog, bezwzględnie stosuj się do jego zaleceń.
Pielęgnacja skóry głowy z ŁZS może wydawać się trudna. Warto jednak zrezygnować z nieodpowiednich kosmetyków oraz zabiegów, które mogłyby nasilić łojotok, a nawet wywołać reakcję alergiczną czy nadwrażliwość.
Podsumowanie
Przetłuszczanie się włosów to jeden z wielu objawów ŁZS. Niezbędny jest regularny kontakt z dermatologiem i stosowanie przepisanych przez niego leków czy innych produktów, które uzna za stosowne, ze względu na przewlekły charakter choroby. Ponadto kondycję skóry poprawia właściwa pielęgnacja, przy pomocy dermokosmetyków o odpowiednio dobranych składnikach aktywnych. Produkty w zestawie działają kompleksowo, nie tylko hamują nadmierny łojotok, ale też inne objawy skórne. Takie działanie uspokoi zmiany i pozwoli odżywić skórę głowy oraz włosy.